Aktualności

Tauron logo nowe

Tauron zadebiutuje na GPW najpóźniej w czerwcu 2010 r.

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że energetyczna spółka Tauron zadebiutuje na giełdzie najpóźniej w czerwcu 2010 roku.- Są już wybrani doradcy prywatyzacyjni. Chcemy podwyższyć kapitał spółki o około 25 proc., a dodatkowo Skarb Państwa zamierza w tym samym czasie sprzedać około 20-25 proc. akcji energetycznej spółki - podkreślił wiceminister

Zaslepka

Skarb chce do czerwca sprzedać 50 proc. akcji PAK-u i dwie kopalnie

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że resort skarbu planuje do czerwca 2010 r. zamknąć transakcję sprzedaży 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) oraz dwóch kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin.- Do końca 2009 roku, być może na początku przyszłego roku, odbierzemy analizy prywatyzacyjne i będziemy mogli podjąć

Protesty kopenhaga COP15

Starcia policji z demonstrantami w Kopenhadze

Duńska policja zatrzymała w środę w Kopenhadze ponad 230 demonstrantów, którzy próbowali wedrzeć się do centrum konferencyjnego Bella Center, gdzie odbywa się oenzetowski szczyt klimatyczny. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i pałek, aby rozproszyć tłum.Setki demonstrantów domagających się "sprawiedliwości klimatycznej" i konkretnych działań mających na celu znaczące

„Wujek” : Rodziny ofiar pacyfikacji spotkały się na uroczystym obiedzie

Uroczystym obiadem dla rodzin ofiar poległych przed 28 laty pod kopalnią „Wujek” rozpoczęły się obchody przypadającej dzisiaj rocznicy tego wydarzenia. Najbliżsi górników poległych i rannych w trakcie pacyfikacji spotkali się jak co roku w Domu Kultury przy kopalni.W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” oraz zaproszeni

Zaslepka

Polaczek i Karasiewicz walczą o 63 mln dla Śląska

Posłowie Jerzy Polaczek oraz Lucjan Karasiewicz złożyli sześć poprawek do budżetu na 2010 rok dotyczących województwa śląskiego. Nad poprawkami będzie wkrótce debatował Sejm. Poprawki złożone przez Jerzego Polaczka i Lucjana Karasiewicza dotyczą wyasygnowania kwoty 20 mln. zł na finansowanie remontów i konserwację zabytkowych obiektów znajdujących się w woj. śląskim. 1 mln

HM Legnica kghm pl

Rosną ceny miedzi po danych z USA o produkcji przemysłu

Miedź drożeje w środę na giełdzie metali w Londynie w reakcji na wyższy od oczekiwań wzrost produkcji przemysłu w USA - podają maklerzy.Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie zwyżkuje o 0,6 proc. do 6.937,00 USD za tonę.Produkcja przemysłowa w USA w listopadzie wzrosła o 0,8 proc., wobec braku zmian w październiku, po korekcie - podała we wtorek

Zaslepka

Silne wstrząsy w rejonie kopalniBobrek-Centrum\" w Bytomiu

Jeden z najsilniejszych wstrząsów, jakie zanotowano w polskim górnictwie węgla kamiennego, zaobserwowano w nocy z wtorku na środę w rejonie kopalni "Bobrek-Centrum" w Bytomiu. Ziemią zatrzęsło tam dwukrotnie, energia silniejszego wstrząsu odpowiadała w popularnej skali Richtera sile ponad 3,7 stopnia.Jak poinformował w środę rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG)

Zaslepka

Bumech i Elkop odzyskują dynamikę wzrostu

Spółka Bumech SA, która w I półroczu 2009r. zwolniła tempo rozwoju w wyniku niewystarczającego zasilenia w kapitał podczas ubiegłorocznej publicznej oferty akcji, powraca na ścieżkę rozwoju. Firma planuje nawiązanie współpracy biznesowej, kapitałowej i majątkowej ze spółką Elkop SA z branży elektromontażowej.Elkop działa m.in. na rynku górniczym i odbudowuje obecnie swoją

Zaslepka

Alpine Bau: Decyzja GDDKiA - bezzasadna

Alpine Bau - wykonawca odcinka autostrady A1 od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Świerklan - uznaje za bezzasadną decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o odstąpieniu od kontraktu na budowę autostrady i zapowiada kroki prawne przeciw Dyrekcji.Alipine Bau stawia GDDKiA zarzuty. Twierdzi m.in., że wypowiedzenie kontraktu ma na celu zatuszowanie wskazanych przez konsorcjum

Licznik ARC

RWE: Podwyżka prądu dla warszawiaków

Od nowego roku klienci indywidualni RWE Polska zapłacą więcej za prąd. Gdy przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie Urząd Regulacji Energetyki przegrał proces o to, czy firma musi zatwierdzać taryfy, okazało się, że sprzedawca prądu może dyktować takie ceny jakie chce. RWE postanowiła natychmiast skorzystać z okazji. Od podwyżek nie ma ucieczki, bo dostawcę prądu trudno

Szlachetnakopalnia

Knurów-Szczygłowice:Szlachetna kopalnia\" pakuje paczki dla najbiedniejszych

- Górnicy Kopalni "Szczygłowice" pokażcie swoje dobre serca! Trwa akcja "Szlachetna Paczka", wciąż rodziny potrzebujące czekają na pomoc! - taki komunikat można usłyszeć w radiowęźle Kopalni Węgla Kamiennego „Szczygłowice” w Knurowie.Górnicy ze Szczygłowic przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka", którą większość Polaków kojarzyć może z twarzami

Zaslepka

\"Przeróbka\" rozpoczyna kampanięNie zabierajcie nam złotówki!\"

Kampanię informacyjną pod hasłem "Nie zabierajcie nam złotówki!" ropoczyna od wtorku w kopalniach Kompanii Węglowej Zakładowa Organizacja Koordynacyjna Związku Zawodowego "Przeróbka" - poinformował nettg.pl szef związku Sławomir Łukasiewicz.Akcja ma potrwać do 21 grudnia tego roku. - Związek będzie informować wszystkich przeróbkarzy i nie tylko, o tym, to i w jaki sposób

Wujek pomnik ARC

28 lat temu zastrzelono górników w kopalniWujek\"

W Katowicach odbędą się w środę uroczystości upamiętniające dziewięciu górników, zastrzelonych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". Od tej największej tragedii stanu wojennego mija 28 lat.Rocznicową uroczystość w Katowicach rozpocznie msza św. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. W świątyni zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ks. Jerzego

Zaslepka

AkcjeBogdanki\" dla górników: Pakiet wart około 60 tys. zł na osobę

Od poniedziałku w Lubelskim Węglu trwa tworzenie list uprawnionych do otrzymania darmowych akcji kopalni "Bogdanka". Walory warte są dziś 225 mln zł, zatem jedna osoba może otrzymać pakiet o wartości około 60 tys. zł.Na ten moment pracownicy kopalni czekali od dawna. Ministerstwo Skarbu Państwa przed tygodniem sprzedało 4,75 proc. akcji "Bogdanki". - Ta transakcja otwiera drogę do

Zaslepka

\"Jankowice\": Żrąca substancja zniszczyła 300 aut górników

Nieznany żrący osad zniszczył karoserie trzystu samochodów zaparkowanych pod kopalnią "Jankowice" w Rybniku Boguszowicach - donoszą reporterzy radia TOK FM.Górnicy po szychcie zastali swoje pojazdy oklejone jakby drobnym piaskiem. Tajemnicza substancja wżarła się w karoserie. Chociaż od zdarzenia mineło kilkanaście dni, uszkodzeń nie można zmyć. - Ciepła woda, samochodowe

Ce65 PLK

Modernizacja koleiPółnoc-Południe\" zahamuje rozwój górnictwa

Kompanii Węglowej, największej polskiej firmie górniczej, grozi utrata możliwości wykorzystania dostępnych złóż węgla o zasobach obliczanych na 257 mln ton - podał portal forsal.pl.Rzecznik spółki górniczej Zbigniew Madej potwierdza, że ryzyko utraty możliwości wykorzystania tych złóż związane jest z projektowaną modernizacją linii kolejowej C-E 65 łączącej północ i

Zaslepka

Pawlak: Dofinansowanie inwestycji po 2010? Nie należy mieć nadziei...

Komisja Europejska najpewniej nie przedłuży zgody po 2010 r. na dofinansowywanie inwestycji początkowych w kopalniach, m.in. w nowe złoża. Potwierdził to sam Waldemar Pawlak  w wypowiedzi opublikowanej w środę przez "Rzeczpospolitą": - Nie należy mieć tu zbyt dużych nadziei, bo KE jest dość krytycznie nastawiona do węgla jako surowca energetycznego.Polska chce przedłużyć

Zaslepka

GDDKiA zrywa umowę z austriackim konsorcjum na budowę odcinka A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstępuje od kontraktu na budowę autostrady A1 od Świerklan do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Jak poinformował rzecznik prasowy GDDKiA Marcin Hadaj, przyczyną odstąpienia od kontraktu jest zbyt małe zaawansowanie prac budowlanych. W kwietniu 2010 ogłoszony zostanie nowy przetarg na budowę tego odcinka i będzie gotowy na ME 2012 -

Nauta nauta pl

ARP przejęła akcje trzech stoczni remontowych

Minister skarbu podpisał we wtorek umowę dotyczącą przejęcia przez Agencję Rozwoju Przemysłu akcji trzech stoczni remontowych: Nauty z Gdyni, Gryfii ze Szczecina i Morskiej Stoczni Remontowej ze Świnoujścia - poinformowała ARP w komunikacie. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział, że do tej pory uprawnienia wobec tych spółek wykonywał minister skarbu, a teraz ARP będzie

Kozienice

Sprężarkownia dlaKozienic\" od EP

Konsorcjum pod przewodnictwem Energomontażu Północ zbuduje dla Elektrowni Kozienice nową sprężarkownię.Inwestycja opiewa na 13,97 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie. W skład konsorcjum wchodzi także spółka Atlas Copco Polska.

Fiat logo niebieskie ARC

Fiat Auto Poland wyprodukował już ponad pół miliona samochodów

Ponad pół miliona samochodów zjechało w ciągu 11 miesięcy tego roku z taśm produkcyjnych tyskiego zakładu Fiat Auto Poland. To o 20,75 procenta więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - podało we wtorek biuro prasowe koncernu.Półmilionowy samochód zjechał z taśmy 2 listopada. Był nim fiat panda 1,2 eco na rynek niemiecki. Ogółem do końca listopada koncern

Zaslepka

W przyszłym roku 32 mld zł na inwestycje drogowe

 W przyszłym roku wydatki budżetu na inwestycje drogowe wyniosą 32 mld zł. Do końca tej kadencji powstanie 1000 kilometrów autostrad i 1000 kilometrów dróg ekspresowych, które w 90 proc. spełniają standardy autostrad - powiedział we wtorek w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.Minister odpowiadał na pytania posłów zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy