Aktualności

Halda arkadiusz gola

„Stany graniczne” - fotografie Arkadiusza Goli

Muzeum Śląskie serdecznie zaprasza od 15 kwietnia br. na wystawę prac znanego śląskiego fotografa, reportera Dziennika Zachodniego, Arkadiusza Goli. Ekspozycję można zwiedzać do 29 maja. Jednym z patronów medialnych wystawy jest „Trybuna Górnicza”.Wystawa zawierająca prace z lat 1991–2011 ma charakter retrospektywy, podsumowujący dwudziestolecie zmagań

Zaslepka

Trzebina: Erbud chce uruchomić kopalnię kruszywa

Rybnicka firma Erbud wykupiła ponad 50 hektarów gruntów w rejonie wsi Trzebina w gminie Lubrza, w dolinie rzeki Prudnik. Spółka na tym terenie chce uruchomić odkrywkową kopalnię kruszyw – poinformowała „Nowa Trybuna Opolska”. Na gruntach zakupionych przez Erbud znajdują się duże złoża żwiru. Plany stworzenia kopalni potwierdzają

Zaslepka

MG: Nie ma prac dot. połączenia KW z Węglokoksem i KHW

Żadne prace na temat połączenia Kompanii Węglowej (KW) z Węglokoksem i Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) nie są prowadzone - powiedziała w poniedziałek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, odnosząc się do doniesień medialnych.Rzeczpospolita w poniedziałek napisała o planowanej "megafuzji" w polskim górnictwie, Węglokoks ma przejąć nie tylko KHW, ale

Lobodzinska 05 GAL

\"Rzeczpospolita”: Wiceminister gospodarki na czele Kompanii Węglowej?

Wiceminister gospodarki i była szefowa grupy energetycznej Tauron, Joanna Strzelec-Łobodzińska jest szykowana na szefa Kompanii Węglowej – poinformowała „Rzeczpospolita”. Według przedstawicieli branży górniczej sprawa objęcia stanowiska prezesa KW jest już przesądzona. Resort gospodarki pytany przez dziennik czy osoba nadzorująca spółki węglowe

Miners10042011 gal

Futbol amerykański: Silesia Miners vs Devils Wrocław VIDEO

Dziesięć meczów ligowych z rzędu wygrali Devils Wrocław zanim przyjechali do Katowic na mecz 2. kolejki sezonu 2011. Przy tych osiągnięciach blednie nawet tytuł mistrzowski Silesia Miners wywalczony w 2009 roku.Zwycięstwo Górników byłoby dzisiaj ogromną sensacją. W pierwszym meczu Devils narzucili rywalom takie tempo, że spotkanie skończyło się wynikiem

Zaslepka

Referendum strajkowe w tyskim Fiacie

W tyskiej fabryce Fiata rozpoczęło się referendum, w którym pracownicy zdecydują o przeprowadzeniu w spółce akcji protestacyjno-strajkowych. Od 10 marca w zakładzie trwa spór zbiorowy na tle płacowym – poinformował portal nettg.pl Grzegorz Podżorny rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidatności.- W referendum zapytamy pracowników, czy popierają nasze

Zaslepka

Adam Maksymowicz: Czy mamy dość górnictwa i energetyki?

Czy w Polsce mieszkają inni ludzie, aniżeli wszędzie na świecie? Wiadomo, że Polacy są inni. Czyżby jednak, aż tak się różnili, że w przeciwieństwie do Europejczyków, Amerykanów, czy nawet Australijczyków nienawidzą swego górnictwa i energetyki? Pozornie tak to wygląda. W rzeczywistości rodacy nasi nie tyle, że nie chcą górnictwa i

07042011 GAL 0010

Referendum w JSW: Zdecydowana większość za strajkiem i przeciw prywatyzacji

Ponad 95 proc. pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej opowiedziało się w referendum przeciwko prywatyzacji spółki. Podobny odsetek głosujących opowiedział się za strajkiem i wstrzymaniem wysyłki węgla w ramach walki o podwyżki płac. Takie są oficjalne wyniki referendum w JSW – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu śląsko-dąbrowskiej

Zaslepka

Inteligentne sieci pomogą efektywniej korzystać z energii elektrycznej

Począwszy od dziś 11 bm. do 15 kwietnia 2011 r. ponad 30 tysięcy uczestników z 43 krajów będzie rozmawiać na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Okazją będzie kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Najważniejsze wydarzenia odbędą się w Brukseli, ale również w Polsce przewidziano kilkanaście

Biogazownia oborniki starostwo gov pl

Forum Spalania Biomasy już w przyszłym tygodniu

Już 20 kwietnia w Częstochowie rozpoczyna się „Forum Spalania Biomasy” - dwudniowa konferencja dotycząca wykorzystania biomasy jako wysoce znaczącego źródła energii. Patronem medialnym wydarzenia jest portal nettg.pl- Biomasa stanowi trzecie co do wielkości na świecie naturalne źródło energii i wydaje się być jednym z realistycznych sposobów na

Zaslepka

NWR podniesie ceny węgla koksującego

Ceny węgla koksującego NWR wzrosną w II kwartale 2011 r. o 35 proc. licząc kwartał do kwartału, a koksu o 19 proc. kwartał do kwartału - podał NWR w poniedziałkowym komunikacie prasowym.Ceny węgla koksującego w II kwartale mają wynieść średnio 215 euro za tonę (35 proc. wzrost w porównaniu z I kwartałem 2011 r. i 52 proc. ze średnią z 2010 r.). Cenę koksu ustalono na

Zaslepka

Rzeczpospolita: Możliwa konsolidacja przemysłu węglowego

Jeszcze w kwietniu ma zapaść decyzja o formie konsolidacji górnictwa - ustaliła Rzeczpospolita.Propozycja jest taka, aby Węglokoks przejął Katowicki Holding Węglowy. Następnie ma być wchłonięta Kompania Węglowa. Skumulowana wartość giganta sięgnie 10 mld zł.W przypadku szybkiego zapadania koniecznych decyzji, ten etap mógłby zostać zakończony już latem br.

Czb marsz zalobny11 GAL

Śląsk oddaje hołd ofiarom smoleńskiej katastrofy

 W województwie śląskim uczczono w niedzielę, w pierwszą rocznice katastrofy smoleńskiej, pamięć 96 jej ofiar. Na grobach osób pochodzących z województwa śląskiego, które zginęły w wypadku prezydenckiego samolotu Tu-154 na lotnisku w Smoleńsku, złożono wieńce i kwiaty. Przedstawiciele rządu, samorządów oraz najbliżsi spotkali się

Zaslepka

MF: producenci energii domagają się zwrotu 6,5 mld zł akcyzy

Producenci energii elektrycznej domagają się od państwa zwrotu 6,5 mld zł akcyzy - poinformowało biuro prasowego Ministerstwa Finansów. Do końca ubiegłego roku elektrownie złożyły 733 wnioski o zwrot tego podatku.Ministerstwo Finansów poinformowało PAP, że wstrzymane zostały prace nad projektem ustawy o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym od strat

Zaslepka

Górnośląscy emigranci chcą patronki

Św. Antoni uznawany jest za patrona troski o człowieka, dobrych żniw, panien na wydaniu, ale też rzeczy zagubionych. I właśnie cząstkę swojej zagubionej ojczyzny postanowili odnaleźć w kościele pw. św. Antoniego i św. Barbary w Knurowie-Krywałdzie członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Śląska i Moraw z Duesseldorfu oraz Fundacji Dom Górnośląski z Ratingen (Nadrenia

Uszko marek GAL

Lepiej z bezpieczeństwem pracy

Trzy pytania do Marka Uszko, wiceprezesa Kompanii WęglowejJak ocenia Pan poziom bezpieczeństwa w kopalniach Kompanii Węglowej w pierwszym kwartale 2011 roku?Każdy wypadek przy pracy, powodujący nawet najmniejszy uszczerbek na zdrowiu, to o jeden wypadek za dużo. Dlatego też prowadzenie procesów produkcyjnych w sposób zapewniający spełnienie wszystkich standardów

JSW: Pracownicy opowiedzieli się za strajkiem

„Tak” – dla podwyżek i strajku, „nie” – dla prywatyzacji spółki – tak prezentują się nieoficjalne wyniki dwudniowego referendum przeprowadzonego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – poinformowało radio RMF FM. Szczegółowe wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek. Według nieoficjalnych danych, za podwyżkami,

Zaslepka

Nowy zakład przeróbki kruszyw spółki Górażdże

Górażdże Kruszywa uruchomiły w piątek nowy zakład przeróbki surowców mineralnych w Malerzowicach (Opolskie). Będzie dostarczał na rynek ok. 400 tys. ton żwirów i piasków rocznie. Inwestycja kosztowała 10,5 mln zł.Nowy zakład dysponuje sprzętem do wydobywania kruszywa spod lustra wody i wyposażony jest w nowoczesne urządzenia do przeróbki i

Orlen stacja

Tankowanie prądem na stacjach Orlenu?

Orlen przymierza się do tankowania samochodów elektrycznych na swoich stacjach - dowiedziała się Rzeczpospolita. Koncern prowadzi w tej sprawie rozmowy z dużymi partnerami z sektora energetycznego.Rozważana jest możliwość wprowadzenia pilotażu zasilania elektrycznych pojazdów na wybranych stacjach Orlenu. Jednak trudno przypuszczać, by koncern szybko uruchomił tę

Carnall

Do sztolni drabinami Carnalla VIDEO

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku do podziemi Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu zjadą windami pierwsi turyści. Na razie jedyną drogą prowadzącą 43 m w dół jest przedział drabinowy szybu Carnall.Szkopuł w tym, że nie każdy może nim przejść. Są jednak tacy, którzy ten wyjątkowy spacer mają już za sobą. To

Kolorz002 GAL

O górnictwie nie zapominam

Rozmowa z Dominikiem Kolorzem, nowym przewodniczącym zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.Gratuluję wyboru na stanowisko Panie przewodniczący. Czy tak duża liczba pozytywnych głosów była dla Pana zaskoczeniem?Tak. I było to miłe zaskoczenie. Delegaci obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem, powierzając mi tak odpowiedzialne zadanie, jakim jest pełnienie funkcji

Zaslepka

Z początku pod górkę

„Olej niedzielny spacer po centrum handlowym, wyłącz telewizor, od czego są powtórki! Poczuj wiosnę i zachłyśnij się adrenaliną!” – w ten sposób na swój pierwszy w tym sezonie mecz w Katowicach zapraszają Silesia Miners. Przeciwnikami Górników będą Devils Wrocław, a niewtajemniczonym podpowiadamy, że chodzi o futbol amerykański.