Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.54 PLN (-1.09%)

KGHM Polska Miedź S.A.

279.80 PLN (+2.38%)

ORLEN S.A.

131.56 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.97 PLN (+4.48%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.62 PLN (+4.32%)

Enea S.A.

26.56 PLN (+6.24%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.50 PLN (-1.47%)

Złoto

4 647.10 USD (-2.98%)

Srebro

71.00 USD (-5.62%)

Ropa naftowa

109.23 USD (+8.69%)

Gaz ziemny

2.86 USD (+1.64%)

Miedź

5.55 USD (-1.40%)

Węgiel kamienny

120.60 USD (-0.33%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.54 PLN (-1.09%)

KGHM Polska Miedź S.A.

279.80 PLN (+2.38%)

ORLEN S.A.

131.56 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.97 PLN (+4.48%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.62 PLN (+4.32%)

Enea S.A.

26.56 PLN (+6.24%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.50 PLN (-1.47%)

Złoto

4 647.10 USD (-2.98%)

Srebro

71.00 USD (-5.62%)

Ropa naftowa

109.23 USD (+8.69%)

Gaz ziemny

2.86 USD (+1.64%)

Miedź

5.55 USD (-1.40%)

Węgiel kamienny

120.60 USD (-0.33%)

PG Silesia: szyb wyciągowy będzie zmodernizowany

Silesia JECH

fot: Jerzy Chromik

Być może już jutro, 9 maja br. Tom Gibson projekt umowy dot. sprzedaży Silesii

fot: Jerzy Chromik

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w środę (30 listopada) zawarło umowę z konsorcjum, którego liderem jest firma Siemag Tecberg Polska Sp. z o.o., na modernizację wyciągu szybowego - poinformowała portal nettg.pl Ewa Szpejna - dyrektor departamentu komunikacji i public relations PG Silesia. Koszt inwestycji sięga kilkudziesięciu milionów złotych.

W ramach umowy konsorcjum wykona dokumentację projektową oraz modernizację wyciągu szybowego nr 2. W ciągu kolejnych 10 lat będzie również świadczyć usługi serwisowe. Zakres prac zawiera także uzyskanie wszystkich wymaganych zezwoleń, opinii i dopuszczeń w zakresie wynikającym z obowiązujących przepisów prawa, a także nadzór autorski nad inwestycją.

 

-To niezwykle ważny etap prac modernizacyjnych. Od jego powodzenia zależy osiągnięcie zakładanego na 2013 rok wydobycia na poziomie 3 mln ton brutto rocznie. Z tego powodu do realizacji tej inwestycji zaangażowana została firma z międzynarodowym doświadczeniem, gwarantująca nowoczesne rozwiązania - powiedział Jiři Paštika, dyrektor generalny, prezes zarządu PG Silesia.

 

Prace projektowe rozpoczną się na początku grudnia b.r., a sama przebudowa wyciągu na początku lutego 2012 roku. Projekt ma się zakończyć w ciągu 21 miesięcy. Koszt inwestycji sięga kilkudziesięciu milionów złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jest szansa na zmiany wokół Pogorii IV

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej i Jan Grygier, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach, podpisali list intencyjny w sprawie zamiany gruntów w rejonie zbiornika Kuźnica Warężyńska. To zielone światło dla kolejnego zagospodarowania terenów przy Pogorii IV.

„To ma być przestrzeń do życia, a nie tylko cmentarz”. Robert Ciupa o przyszłości kopalni Wujek

- Po raz pierwszy możemy zamknąć kopalnię w „normalny” sposób. Zazwyczaj po likwidacji zakładu wywozi się wszystko: tokarki, młoty, maszyny. Zostają gołe ściany. My mamy szansę zatrzymać autentyczną tkankę historyczną, której będzie można doświadczyć podczas zwiedzania - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z Wujka w Katowicach.

Trump wysyła sprzeczne komunikaty, a ceny gazu szybują

Ceny gazu w Europie rosną po zapowiedzi mocnych ataków USA na Iran - informują maklerzy. To odpowiedź na orędzie prezydenta USA Donalda Trumpa, że w ciągu następnych dwóch-trzech tygodni "będziemy mocno atakować Iran, ten kraj powróci do epoki kamienia".

Sejmowa debata o pogórniczych zwałowiskach. To kosztowny spadek po działalności kopalń

Aktualny stan prac związanych z wygaszaniem procesów samozapłonu na zwałowiskach, skala oddziaływania na otoczenie, a także kwestie finansowania usuwania skutków zapożarowanych hałd były tematem posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, które odbyło się 26 marca z inicjatywy posłanki Gabrieli Lenartowicz.