KE: będzie pomoc dla spółek węglowych...w zamykaniu kopalń

Szyby GAL

fot: Jarosław Galusek

Pilotażowe zgazowanie węgla w złożu odbędzie się w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie

fot: Jarosław Galusek

Komisja Europejska zgodziła się na pomoc dla spółek z sektora górnictwa węgla kamiennego. W latach 2011-2015 polskie przedsiębiorstwa otrzymają ok. 2,5 mld zł - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotacje bedą przeznaczane m.in. na likwidacje kopalń.

16 maja 2011 roku UOKiK zgłosił KE projekt programu pomocowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Jest to kontynuacja programu, który obowiązywał od 2008 do 2010 roku. 23 listopada KE zgodziła się na przyznanie przez państwo pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej, Katowickiej Grupy Kapitałowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wsparcie zostanie udzielone w latach 2011-2015 przez: ministra gospodarki, prezesa Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Będzie ono polegać na:

- dotacjach udzielanych przez Ministra Gospodarki przeznaczonych na: zadania dotyczące likwidacji kopalń oraz działania wykonywane po zakończeniu ich całkowitej likwidacji; zadania dotyczące zabezpieczenia kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie oraz po zakończeniu ich likwidacji; naprawianie szkód wywołanych działaniem zlikwidowanego zakładu górniczego, w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych złóż; finansowanie należnego pracownikom lub byłym pracownikom przedsiębiorstw górniczych uprawnień do bezpłatnego węgla lub rent wyrównawczych; finansowanie należnego pracownikom lub byłym pracownikom przedsiębiorstw górniczych uprawnień do ekwiwalentów pieniężnych z tytułu prawa do bezpłatnego węgla, wypłacanych przez ZUS;

- zwolnieniu Spółki Restrukturyzacji Kopalń z obowiązku zapłaty bieżących wpłat wobec PFRON oraz opłat i kar wobec NFOŚiGW w części dotyczących tych funduszy z wyjątkiem opłat i kar stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego;

- dotacjach udzielanych przez NFOŚiGW Spółce Restrukturyzacji Kopalń przeznaczonej na przywrócenie wartości użytkowej ziemi na terenach zdegradowanych działalnością górniczą oraz ujmowanie i uzdatnianie wód kopalnianych i wód zasolonych.

Zgodnie z rozstrzygnięciem Komisji, program ten jest zgodny z decyzją Rady  w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.