Aktualności

Jan pawel II kosciol AB

Tradycja: relikwie Jana Pawła II w Piekarach Śląskich

Do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich trafią relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II. To pierwsze takie relikwie w mieście i jedne z pierwszych w naszym kraju.Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła NSPJ nastąpi w piątek 1 lipca. Poprzedzi je nabożeństwo przed najświętszym sakramentem o godzinie 17.00 i msza święta o godzinie 18.00,

Kolorz280211 2 bar

Dominik Kolorz: niech rząd wykorzysta opracowania naukowe...

Każdy dokument podlega renegocjacji. I Polska powinna wykorzystać czas unijnej prezydencji do rozpoczęcia procesu weryfikacji niekorzystnych zapisów pakietu klimatyczno-energetycznego. One są niekorzystne nie tylko dla gospodarki naszego kraju, ale także dla gospodarek innych krajów UE, gdzie węgiel ma duże znaczenie w bilansie energetycznym.I chodzi tu głównie o

Wegiel 2

Rzeczpospolita: KE chce uderzyć w energetykę węglową nowymi podatkami

Jak poinformowała Rzeczpospolita, od 2013 r. Komisja Europejska chce podwyższyć opłatę za emisję CO2 uwolnionego przy spalaniu węgla oraz opodatkować energię produkowaną z tego paliwa. Działania te mogą spowodować wzrost tony węgla o 38 - 40 euro.  Opłata za emisję CO2 ma wynieść 20 euro za tonę tego gazu uwolnionego przy spalaniu węgla. Energia wyprodukowana z węgla

Kraszewski andrzej wikipedia org

Kraszewski: Na początku prezydencji analizy ws. ograniczenia emisji CO2

Minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiedział we wtorek, że na początku naszej prezydencji pojawią się zlecone przez Komisję Europejską na żądanie Polski analizy ekonomicznych skutków dla poszczególnych krajów europejskich wprowadzenia ograniczeń emisji CO2.Kraszewski zabrał głos w trakcie wtorkowej debaty w Sejmie na temat priorytetów polskiej

Wujek dol ARC

Wujek: przekroczenie dopuszczalnego stężenia CO na jednej ze ścian

We wtorek (28 czerwca) ok. godz. 4.55 w kopalni Wujek na poziomie 680 metrów stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w rejonie jednej ze ścian przeznaczonych do likwidacji – dowiedział się portal nettg.pl od Wojciecha Jarosa z działu komunikacji korporacyjnej Katowickiego Holdingu Węglowego.  Zgodnie z procedurą zostały podjęte niezbędne

Wmurowanie energa

Elbląg: kamień węgielny pod blok na biomasę

Grupa Energa rozpoczęła budowę bloku opalanego biomasą. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 200 mln zł - podała Energa w komunikacie prasowym. 28 czerwca wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku.„Inwestycja jest elementem realizacji polityki energetycznej kraju, gdyż przyczynia się do zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w krajowym bilansie

Palas jaroslav hetman KAJ

Jaroslav Palas: Węgiel stanowi zabezpieczenie energetyczne Europy

Czy pakiet klimatyczny w obecnym kształcie może negatywnie odbić się na czeskiej gospodarce? Z tym pytaniem portal nettg.pl zwrócił się do Jaroslava Palasa, hetmana morawsko-śląskiego.Nie ma wątpliwości, że powinniśmy utrzymać nasze górnictwo węgla kamiennego. Ta gałąź przemysłu zapewnia obecnie prace ponad 17 tys. grupie ludzi, a sam węgiel stanowi zabezpieczenie

Sejm md

Sejm: Komisja negatywnie o poprawkach SLD do zmian w Prawie energetycznym

Sejmowa komisja gospodarki negatywnie zaopiniowała dwie poprawki SLD do zmian w ustawie Prawo energetyczne. Zgłoszone w drugim czytaniu poprawki będą głosowane podczas trwającego posiedzenia Sejmu.Negatywna opinia komisji dotyczy propozycji wykreślenia zapisów obligujących firmy, które ubiegają się o określenie warunków przyłączenia do sieci nowych instalacji, do

Famur kolo czterolinowefamur

Maszyny: umowy Famuru z JSW na blisko 100 mln zł

Grupa Famur zawarła między 26 lipca 2010 a 27 czerwca 2011 szereg umów jednostkowych z Jastrzębską Spółką Węglową na łączną kwotę 99,8 mln zł – poinformowała portal nettg.pl Katarzyna Kielar z Genesis PR.Umowa z JSW o największej wartości, wynoszącej ponad 44,2 mln zł, dotyczy uruchomienia górniczego wyciągu szybowego wraz z urządzeniami

Silesia ARC

Oświadczenie EPH na temat spekulacji wokół sprzedaży kopalni Silesia

Energeticky a Prumyslowy Holding (EPH) uważa za konieczne wypowiedzieć się w kwestii niektórych spekulacji medialnych na temat sprzedaży kopalni Silesia firmie PG Silesia, będącej częścią grupy EPH – czytamy w nadesłanym do nettg.pl oświadczeniu dotyczącym ujawnionych informacji o tym, że prokuratura bada sprawę sprzedaży kopalni Silesia.Poniżej publikujemy całą

Ostatni pociag kaj 3

Bytom: elektrociepłownia Szombierki zamieni się w centrum kultury

Elektrociepłownia Szombierki kończy swój żywot. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ub. stulecia produkowała nawet 100 MW rocznie. Obecnie dostarcza jeszcze energię elektryczną dla Bytomia. Do końca roku ma zostać wyłączona z ruchu. Prawdopodobnie ostatni pociąg z węglem przyjedzie tu jesienią. Obiekt ten jest symbolem dawnej potęgi przemysłowej. Idee wczesnego

Wug dzielni jech

WUG: dzielni w zarządzeniu i niesieniu pomocy

O dwie osoby powiększyło się dziś grono „Dzielnych górników”, ludzi odważnych, którzy w ekstremalnych sytuacjach podjęli rozumne decyzje i nieśli pomoc innym, nie bacząc na własne bezpieczeństwo. Laureatami V już edycji tego honorowego wyróżnienia, nadawanego przez Fundację Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego i prezesa

Zaslepka

Kraków: konferencja o łupkowym z rządowym udziałem

Przedstawiciele rządu, biznesu, nauki oraz środowisk lokalnych będą uczestniczyć w międzynarodowej konferencji poświęconej eksploatacji gazu z łupków, którą zaplanowano na wrzesień w Krakowie. Spotkanie organizuje Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera.Konferencja pod hasłem „Poszukiwanie, wydobycie i przesył gazu niekonwencjonalnego w Polsce:

Olszowski01 kaj

Janusz Olszowski ponownie prezesem Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Będzie sprawował tę funkcję przez czteroletnią kadencję - tak zdecydowało w poniedziałek 27 czerwca walne zgromadzenie Izby, skupiającej firmy związane z górnictwem. Olszowski jest prezesem GIPH od 1998 r. Wybrano także jej Radę - w jej skład weszli m.in. szefowie największych spółek węglowych, w tym prezes Kompanii Węglowej, Joanna

Polski gaz terminal polski gaz

Gaz: czy będziemy Katarem?

W przyszłym roku okaże się, jakimi dokładnie zasobami gazu dysponuje złoże odkryte w okolicach Kutna - podał wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Marek Karabuła. Według niego złoże można oszacować na około 100 mld metrów sześc. gazu.Rzeczpospolita napisała we wtorek (28 czerwca), że jest to prawdopodobnie największe złoże w kraju. W

Komisja itre wojwoda lukaszczyk arc

Energetyka: trwa wizyta komisji ITRE w Polsce

Jak informowaliśmy na portalu nettg.pl w Polsce z delegacją przebywa Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). Reprezentanci Parlamentu Europejskiego, którzy zostali zaproszeni do naszego kraju przez rząd, wczoraj (27 czerwca) przebywali na Śląsku gdzie zapoznali się z nowymi inwestycjami w gospodarkę niskowęglową, gazyfikację węgla, odmetanowanie kopalń oraz ze

Kompania Weglowa 120511 AB 5

Kompania Węglowa: rezygnują z pracy w zamian za odprawę

311 pracowników administracji Kompanii Węglowej zdecydowało się na dobrowolne odejście z pracy w ramach programu dobrowolnych odejść. Będą odchodzić stopniowo do końca tego roku - wynika z informacji firmy. Wysokość odpraw dla odchodzących zależy przede wszystkim od wieku i stażu. Pracownicy otrzymają od ok. 60 tys. do ok. 100 tys. zł.Zatrudniająca niespełna 60 tys.

Ratownicy nurkowie csrg txt

Bezpieczeństwo: podwodne ćwiczenia ratowników górniczych

Jezioro Żywieckie w Zarzeczu przez pięć czerwcowych dni było poligonem dla 13 ratowników górniczych, którzy odbywali szkolenie nurkowe - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Tego typu zgrupowania trwają od lat 70-tych XX w. Organizowane są raz w roku, a każdy ratownik

Akucja mlotek 1

Giełda: ukraiński węgiel wchodzi na parkiet

Coal Energy SA, trzeci pod względem zasobów surowca i siódmy pod względem wielkości produkcji prywatny producent węgla kamiennego na Ukrainie, planuje przeprowadzenie oferty publicznej i debiut na warszawskiej giełdzie.  Będzie to możliwe po akceptacji prospektu Spółki przez Commission de Surveillance du Secteur Financier (CSSF), czyli odpowiedni organ nadzoru w

Demonstracja solidarnosc 250511

Głośne „NIE” Solidarności dla pakietu energetyczno-klimatycznego

Renegocjacja pakietu energetyczno-klimatycznego będzie jednym z głównych haseł manifestacji NSZZ Solidarność, która odbędzie się w Warszawie w najbliższy czwartek, w dniu poprzedzającym objęcie przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej.Dla uczestników demonstracji zagra Paweł Kukiz - jeden z najpopularniejszych polskich muzyków rockowych, od lat znany

Puls Biznesu: najbardziej wzrosły zarobki w górnictwie i energetyce

Średnio o 24,4 proc. wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat płace w górnictwie. Po uwzględnieniu inflacji realny wzrost płac w branży wynosi 13,5 proc.– podaje dzisiejszy Puls Biznesu. Na pierwszym miejscu w rankingu Pulsu Biznesu uplasowała się energetyka. Wzrost zarobków w tej branży wyniósł w ostatnich trzech latach 25,7 proc. Tuż za energetyką jest

Rzeczpospolita: będzie wielki polski gaz

Prawdopodobnie największe złoże w kraju odkryto w pobliżu Kutna - dowiedziała się Rzeczpospolita.W sierpniu PGNiG i FX Energy rozpoczną jeden z najgłębszych w kraju (ok. 6,5 tys. m) odwiertów w poszukiwaniu gazu. Zasoby w rejonie Kutna szacuje się nawet na 100 mld m sześc. I to, jak twierdzą eksperci, przy ostrożnych założeniach.- Złoże to ma takie same parametry jak