PGE: Zespół Elektrowni Dolna Odra nie będzie zamknięty

1329407061 elektrownia dolna odra 1 zedolnaodra pgegiek pl

fot: zedolnaodra.pgegiek.pl

Według planów przyjętych przez PGE, elektrownia do końca 2030 roku ma wygasić wszystkie bloki węglowe

fot: zedolnaodra.pgegiek.pl

Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej zapewniali w piątek 24 lutego w Szczecinie, że Zespół Elektrowni Dolna Odra nie będzie definitywnie zamknięty. Szefowie PGE spotkali się w tym mieście m.in. z przedstawicielami Zespołu oraz lokalnymi władzami.

- Zgodnie ze zaktualizowaną strategią Grupy Kapitałowej PGE łączne nakłady na inwestycje w PGE GiEK S.A. (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA - PAP) - Oddziale ZEDO planowane do realizacji w najbliższych latach wynoszą łącznie 2,7 mld zł. Nie przewiduje się, by Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra miał zostać definitywnie zamknięty, a województwo zachodniopomorskie pozbawione znaczącego źródła energii - napisano m.in. w komunikacie datowanym na 17 lutego br., który po spotkaniu służby prasowe PGE wręczyły dziennikarzom.

Z przyjętej na początku lutego br. przez PGE "Strategii Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035" wynika, że elektrownia do końca 2030 roku miałaby wygasić wszystkie bloki węglowe. Na inwestycję w zakładzie nie przewidziano w strategii żadnych funduszy.

Dokument ten wywołał ostrą reakcję m.in. radnych Gryfina (Dolna Odra leży niedaleko Gryfina - PAP) i województwa, którzy w specjalnych uchwałach zaapelowali o przeciwdziałanie planom likwidacji elektrowni m.in. do premiera Donalda Tuska. Radnych wsparli także parlamentarzyści z regionu, wszystkich partii.

We wręczonym w piątek mediom komunikacie podpisanym przez rzecznika PGE Łukasza Witkowskiego podkreślono, że "plany inwestycyjne Grupy PGE w stosunku do wszystkich zakładanych przedsięwzięć we wszystkich lokalizacjach podlegają stałej analizie". Będą m.in. zależeć od zmieniających się warunków rynkowych, prognoz zapotrzebowania na energię, cen paliw.

Jak mówił dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz po posiedzeniu wojewódzkiej komisji dialogu społecznego poświęconemu elektrowni, w którym udział wziął m.in. p.o. prezesa zarządu PGE Paweł Skowroński, funkcjonowania elektrowni nie można rozpatrywać jedynie w kategoriach ekonomicznych, bez uwzględnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Za inwestowaniem - zdaniem wojewody - w Dolną Odrę przemawiają m.in. jej doskonałe położenie w pobliżu budowanego w Świnoujściu gazoportu, brak innych dużych elektrowni w tym makroregionie i bezpieczeństwo energetyczne Pomorza Zachodniego, jak i Polski.

Zapowiedział, że będzie monitorować decyzje PGE. Potrzebne są konkretne decyzje; dopóki nie stwierdzimy, że są np. wnioski ws. decyzji środowiskowych czy pozwoleń na budowę, nie będziemy mieć pewności, że inwestycje w Dolną Odrę będą - podkreślił.

Elektrownia zatrudnia ok. 1500 osób.

Grupa Kapitałowa PGE jest największą grupą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Udział Grupy PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi 40 proc., a w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc - podaje spółka. Roczna produkcja energii elektrycznej w Grupie PGE w 2010 roku wyniosła ok. 53 TWh netto. Udziały Skarbu Państwa w PGE wynoszą ok. 62 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.