Przypomnijmy: o godzinie 3.30 rano w niedzielę, 28 września 2014 r., przedstawiciele organizacji związkowych złożyli ostatnie podpisy pod porozumieniami dotyczącymi przeszłości kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.
Założenie ogólne - załoga przechodzi do KHW SA, które oddeleguje część pracowników do wykonywania zadań w Kazimierzu-Juliuszu - wyjaśnia na swojej stronie internetowej Katowicki Holding Węglowy. - Ten na razie prowadzony jest nadal jako niezależna spółka Kazimierz-Juliusz sp. z o.o., natomiast w jak najkrótszym czasie zostaje przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Górnictwa. Będzie ona likwidować kopalnię, prowadząc działalność wydobywczą tak długo jak okażę się to ekonomicznie opłacalne. Przejście i przyjęcie załogi Kazimierza-Juliusza do KHW SA odbywać się ma na zasadach obowiązujących w Holdingu.
Strona rządowa - reprezentowana przez upoważnionych członków Międzyresortowego Zespołu ds restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceministrów gospodarki Jerzego Pietrewicza i Tomasza Pietrewicza oraz przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów Jana Krzysztofa Bieleckiego - zobowiązała się do jak najszybszego spowodowania zmian w przepisach, co ma umożliwić SRK przejęcie kopalni.
Ma też zapewnić dofinansowanie na ten cel, obejmujący m.in. także pokrycie zaległych zobowiązań Kazimierz-Juliusz sp. z o.o. wobec pracowników oraz innych wierzycieli.
Oto treść porozumień:
Porozumienie KHW, kopalnia Kazimierz-Juliusz i Spółka Restrukturyzacji Kopalń:
kliknij tutaj (plik PDF)
Porozumienie ze stroną rządową:
kliknij tutaj (plik PDF)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.