Ponad półtora roku trwały negocjacje pomiędzy związkowcami, a zarządem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w sprawie kształtu nowego układu zbiorowego pracy. 19 bm. strony ustaliły ostateczne brzmienie dokumentu.
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników PG Silesia wejdzie w życie 1 września br., po zarejestrowaniu go przez Okręgową Inspekcję Pracy. Zastąpi dotychczas obowiązujące, niejednolite przepisy, w myśl których inaczej traktowani są pracownicy przejęci wraz z kopalnią od Kompanii Węglowej i ci, których zatrudniono po zmianie właściciela.
- Jak to zwykle bywa, ostateczne porozumienie jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami pracowników, możliwościami firmy, tradycją i wymaganiami, jakie stawia przed nami rynek. Wierzę, że jest to racjonalny kompromis, korzystny i dla pracowników i dla spółki - przyznał Jiří Paštika, prezes zarządu PG Silesia.
Z osiągniętego porozumienia zadowolony jest również Dariusz Dudek, przewodniczący Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
- Nasza firma to międzynarodowa spółka. Mówi się w niej trzema językami. Cieszę się, że, negocjując dokument, udało się nam znaleźć jeden wspólny język - stwierdził Dudek.
Czas pracy i wynagrodzenie
Duży nacisk położono na motywacyjny charakter systemu wynagradzania i premiowania. Pracownicy otrzymywać mają wynagrodzenie według taryfikatora stanowisk pracy oraz powiązanej z nim tabeli wynagrodzeń zasadniczych. W zależności od zajmowanego stanowiska będą też objęci jednym z dwóch wariantów premiowych, które różnią się czasem rozliczenia premii - miesięcznym lub kwartalnym. Uporządkowane zostały ponadto zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia. Nowością jest nagroda z zysku, ściśle powiązana z wynikami spółki, która zastąpiła dotychczasową "czternastą pensję".
Największe zainteresowanie wzbudza jednak obowiązujący w Silesii system czasu pracy.
- Nie może przekraczać 8 godzin dziennie i przeciętnie 40 godzin przy pięciodniowym tygodniu pracy. Wyjątkiem od Kodeksu pracy jest zatrudnienie pod ziemią. Nie przekracza 7,5 godziny dziennie. Na takie rozwiązanie nałożono zasady systemu "24/7", oznaczającego pracę 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wydobycie jest prowadzone we wszystkie dni tygodnia, za wyjątkiem świąt. Górnicy objęci tym systemem, pracują według indywidualnych harmonogramów kwartalnych. Ponieważ soboty i niedziele są traktowane jako dni pracy, wolne dni mogą im przypaść w środku tygodnia. Ważne jest, że każdy ma zapewnioną odpowiednią liczbę dni wolnych w okresie rozliczeniowym, zgodnie z zasadą pięciodniowego tygodnia pracy. Zatrudnieni w systemie "24/7" otrzymują odpowiedni dodatek do wynagrodzenia - tłumaczy Ewa Szpejna, rzeczniczka PG Silesia.
System maksymalnie uproszczony
Zdaniem kierownictwa firmy, rzeczywistość pokazała, że praca w soboty i niedziele jest konieczna do osiągnięcia rentowności.
- Stworzyliśmy kilkaset nowych miejsc pracy. Chcemy je utrzymać i nadal się rozwijać. Czas pracy również jest kryterium, które można i należy optymalizować. Nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie zapewni sukcesu, jeśli nie wyeliminujemy zbędnych przestojów. Dzięki takiej organizacji pracy, możemy płynnie planować zmiany robocze, remontowe, a także harmonijnie zaplanować pracę zakładu przeróbki węgla - dodaje Szpejna.
Warto dodać, że porozumienie w tej sprawie zostało zawarte ze związkami zawodowymi już w kwietniu br. W opinii zarządu i strony społecznej, uregulowania dotyczące czasu pracy sprawdzają się i dlatego przeniesiono je do układu zbiorowego.
- Nowy system został maksymalnie uproszczony i promuje efektywność pracy. Nie waham się powiedzieć, że jest rozwiązaniem nowatorskim - podkreśla Arkadiusz Kawecki, dyrektor personalny w PG Silesia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
a kierownik oddziału wydobywczego też odpowiada tylko za 5dni pracy czy pracuje naokrągło przez 365 dni w roku a może są podwójni kierownicy ten 5 ten 2 dni i tak na zmianę czy tak sie da jeżeli chodzi o odpowiedzialność i kto wtedy faktycznie rządzi i odpowiada
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
przeciez nie robią 7 dni w tygodniu, kopalnia fedruje 7 dni a pracownik tylko 5 z tym że może mu wypaść wolne np we wtorek i srode zamiast w weekend
W tym przypadku nie masz racji lemon.
extra,system zostal uproszczony----nie ma 14 pensji ,ale jest nagroda z zysku jesli oczywiscie taki bedzie, jesli nie to w ramach rekompensaty robota przez 7 dni w tygodniu, za niedlugo te sprywatyzowane kopalnie badz spolki beda jak ----BIEDRONKI, a ludzie pracowac w nich za miska ryzu