Prof. Jan Kazior, rektor Politechniki Krakowskiej, zainaugurował w poniedziałek po południu (21 listopada) III Ogólnopolską Konferencję Naukową "Budownictwo-Infrastuktura-Gornictwo", która w tym roku poświęcona została rozwojowi terenów górniczych i pogórniczycyh.
Udział w imprezie bierze 95 przedstawicieli uczelni technicznych m.in. z Krakowa, Opola, Zielonej Góry, Gdańska i Gliwic, przemysłu i administracji, a z każdym rokiem konferencja przyciąga nowych uczestników i zwiększa zakres tematyczny. Historię spotkań (od pierwszego z nich w Wieliczce w 2014 r.) opisał prof. Tadeus Tatara, prerektor ds. nauki PK. W imieniu organizatorów przybyłych witali też dr Andrzej Szarata, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK i prof. Krzystof Stypuła, szef Instytutu Mechaniki Budowli PK.
Złóż przesunąć się nie da...
Patronat honorowy nad konferencją sprawuje prezes Wyższego Urzędu Górniczego. W jego imieniu o zasadach zrównoważonego rozwoju terenów górniczych i postindustrialnych mówił Piotr Kujawski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem WUG w Katowicach.
Zwrócił uwagę na trzy okoliczności, które wymuszają na środowisku naukowym i przemyśle nowoczesne podejście do problemu zagospodarowania i ochrony terenów objętych eksploatacją kopalin. Po pierwsze dyrektywa Unii Europejskiej z 2014 r. nakazuje już teraz radykalne zmniejszenie emisji przemysłowych. Po drugie zmiany stymuluje proces restrukturyzacji branży górniczej w Polsce. Po trzecie - nadchodzi fala odnawiania koncesji eksploatacyjnych, z których wiele upłynie ok. 2020 r., a zasady przyznawania ich na przyszłość przewidują m.in. przewidują m.in. znaczniejszą kontrolę społeczną (np. ze strony samorządów) w zakresie opiniowania i oceniania przedsięwzięć górniczych.
Parafrazując aforyzm Marka Twaina Piotr Kujawski podkreślał: - Problem ze złożami kopalin polega na tym, że już dawno przestano je produkować, a do tego trudno jest je dyslokować...
Kopalnie oddziałują, nawet gdy ich nie ma
Głównym celem dwudniowego spotkania w kampusie PK przy ul. Warszawskiej w Krakowie jest przedstawienie stanu badań interdyscyplinarnych oraz rozwiązań inżynierskich dla obszarów kopalń i pogórniczych. Problematyka konferencji obejmuje nie tylko kopalnie głębinowe węgla kamiennego, ale też odkrywki węgla brunatnego oraz kopalnie ropy naftowej i gazu. Osobnym wątkiem będzie m.in. wykorzystanie odpadów pogórniczych w budownictwie a także możliwości obniżenia kosztów usuwania szkód górniczych.
Prof. Tadeusz Tatara zaznacza, że kryzys górnictwa węglowego i kurczenie się sektora wydobywczego nie unieważnia problemu zagospodarowania i naukowego badania terenów górniczych:
- Mimo ustania działalności kopalń nie kończy się oddziaływanie górnictwa na obszar, na którym było ono aktywne. Zamykanie kopalń nie zwalnia nas też od obowiązku badania wpływu eksploatacji kopalin na ludzi, którzy zamieszkują tereny górnicze. Wpływ ten bywa odczuwany nawet po bardzo wielu latach, na przykład w postaci zaskakujących, zagadkowych zapadlisk gruntu. Przykładem mogą być również wstrząsy budowli, prowadzące dziś niejednokrotnie do silnych obaw i reakcji społecznych - powiedział Trybunie Górniczej naukowiec.
Konferencja krakowska, oprócz doświadczonych seniorów nauki zgromadziła też młodzież, studentów, adeptów architektury, geologii, geodezji i pokrewnych specjalności.
Zdolni uczniowie ze Śląska
Specjalnymi gośćmi byli nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż.Teresa Jerużalska i jej uczniowie z klasy 4. Technikum Górniczego w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 1 im.Wojciecha Korfantego w Chorzowie - Damian Wielik, Mariusz Grochowski, Łukasz Kocerba i Łukasz Kozłowski. Są laureatami Śląskiego Międzyszkolnego Konkursu "Górnictwo - Infrastruktura - Budownictwo". Ich prezentacje nt. "Zagospodarowanie odpadów poeksploatacyjnych i waloryzacja terenów górniczych i pogórniczych na Górnym Śląsku" zostały również nagrodzone przez krakowskich naukowców.
Czytaj też: Zamknięcie kopalń nie usuwa problemów
W galerii: rozpoczęcie III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Górnictwo-Infrastruktura-Budownictwo, kampus Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki, ul. Warszawska, poniedziałek 21 listopada 2016 r. (zdjęcia Witold Gałązka - portal górniczy nettg.pl, Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.