Południowy Koncern Węglowy opublikował komunikat w związku ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w rejonie eksploatacji pokładu 207 w Zakładzie Górniczym Janina. W środę, 19 lutego odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Tąpań. Podjęto ważne decyzje.
Ostatni ze wstrząsów, odczuwanych na powierzchni przez mieszkańców Jaworzna, miał miejsce 17 lutego.
„W związku z zaobserwowaną wzmożoną aktywnością sejsmiczną, towarzyszącą eksploatacji przez Zakład Górniczy Janina pokładu 207, 19 lutego 2025 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Tąpań, którego skład został poszerzony o udział specjalistów w zakresie zagrożenia tąpaniami spoza zakładu górniczego (w posiedzeniu uczestniczyli profesorowie AGH w Krakowie)” – napisał PKW w swoich mediach społecznościowych.
Spółka poinformowała, że zgodnie z ustaleniami zespołu, odnotowywany obecnie wzrost aktywności sejsmicznej w rejonie prowadzonej eksploatacji wynika ze zbliżania się frontu eksploatacyjnego ściany nr 710 do krawędzi pokładów 118 oraz 119/2.
W celu ograniczenia uciążliwości prowadzonej eksploatacji dla mieszkańców pobliskich miejscowości Południowy Koncern Węglowy ma zintensyfikować stosowaną profilaktykę tąpaniową.
„Podjęto między innymi decyzję o dalszym ograniczeniu od 19.02.2025 r. postępu eksploatacji w ścianie nr 710 do 3,0 metrów na dobę. Dodatkowo Zakład Górniczy Janina dokona zmian organizacyjnych, które polegać będą na prowadzeniu procesów wydobywczych wyłącznie w godzinach od 6:00 do 22:00. W porze nocnej wykonywane będą jedynie prace konserwacyjne i remontowe. Zmiany te będą obowiązywać przez okres około 2,5 – 3 miesięcy, czyli do momentu, gdy front ściany minie krawędzie pokładów 118 i 119/2” – napisała spółka w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.