Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi czynności administracyjno-prawne, które mają doprowadzić do przedłużenia koncesji na wydobywanie węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej dla ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Spółka planuje także wystąpić z wnioskiem i koncesję wydobywczą dla złoża Dębieńsko. Zanim to się jednak stanie, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów formalnych.
JSW kwestie koncesji wyjaśniła w raporcie bieżącym, który został opublikowany 12 lutego. Znalazły się w nim odpowiedzi na pytania akcjonariusza.
Spółka podała, że w sprawie koncesji dla Borynii trwa obecnie postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej, które wszczął Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Planowany termin jej wydania to 31 marca 2025.
„Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach złożony zostanie wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Głównego Geologa Kraju o wydanie decyzji koncesyjnej” – podała spółka w odpowiedzi na pytania akcjonariusza.
Dodano, że planowany termin uzyskania koncesji to wrzesień lub październik. Koncesja ma obowiązywać do końca 2042 r.
W sprawie Dębieńska JSW wyjaśniła, że „wniosek o wydanie koncesji na wydobywanie węgla musi zostać poprzedzony potwierdzeniem jakości złoża poprzez wykonanie stosownego projektu badawczego oraz uzyskaniem decyzji środowiskowej przyjmującej raport opisujący zamierzone przedsięwzięcie”.
JSW zapewniła, że po spełnieniu tych warunków wystąpi z wnioskiem o koncesje na wydobywanie kopaliny ze złoża.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą m.in. trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.