31 stycznia br. Joanna Schmid złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu JSW Koks z dniem 4 lutego 2025 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
- Ostatnie miesiące, w których JSW Koks realizowała Ratunkowy Plan Naprawczy, przyniosły wymierne efekty finansowe dla spółki – mówi cytowana w komunikacie Joanna Schmid. - Głównym celem kierowanego przeze mnie zarządu była optymalizacja działań operacyjnych i inwestycyjnych, w skrajnie niesprzyjających warunkach makroekonomicznych. Działania optymalizacyjne w firmie dla kluczowych procesów mierzonych wskaźnikami OPEX i CAPEX muszą być dalej intensywnie kontynuowane. Wciąż mamy do czynienia z negatywnym trendem wzajemnych relacji cenowych koksu do węgla, wobec czego spółka musi wejść w kolejny etap działań naprawczych.
Joanna Schmid podkreśla dalej: W dobie gwałtownych zmian w światowych procesach gospodarczych, dla ochrony naszego przemysłu koksowo-stalowego, w mojej ocenie konieczne jest obciążenie importowanych do Unii produktów takich jak koks czy stal dodatkowymi opłatami dekarbonizacyjnymi, zaś wobec nas – producentów, możliwość bezpośredniej konwersji kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 w inwestycje związane z ograniczeniem emisji CO2. Wpisanie już nie tylko produktu – węgla koksowego, ale też producentów węgla koksowego i koksu w Polsce na listę firm strategicznych dla Unii i objęcie ich ochroną. Kończąc swoją misję w JSW Koks – składam wszystkim pracownikom spółki podziękowania za zaangażowanie i współpracę. Dziękuję również stronie społecznej za udział w wypracowaniu rozwiązań pozwalających na przejście do kolejnego etapu zmian w JSW Koks – dodaje.
Przypomnijmy, że Joanna Schmid pełniła funkcję prezesa zarządu JSW Koks od 13 czerwca 2024 r.
JSW Koks jest częścią Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To jeden z największych europejskich producentów i eksporterów koksu. Do spółki należą koksownie: Przyjaźń, Radlin i Jadwiga. JSW Koks zatrudnia łącznie ponad 2400 pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.