18 grudnia 2024 r. w Centrum ECOTECH-COMPLEX Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyło się seminarium naukowe „Wyzwania i szanse zrównoważonego rozwoju LW Bogdanka w kontekście uwarunkowań środowiskowych i społeczno-gospodarczych”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli nauki, przemysłu oraz administracji publicznej, w tym Głównego Geologa Kraju, prof. dr hab. inż. Krzysztofa Galosa, JM Rektora UMCS prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego oraz członków Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka. Dyskusje obejmowały zagadnienia ochrony środowiska, zarządzania wodą, bioróżnorodności oraz gospodarki odpadami.
Prof. Krzysztof Galos: „Współpraca nauki i przemysłu to klucz do harmonijnego rozwoju państwa”
- LW Bogdanka to dziś wzór odpowiedzialnego podejścia do górnictwa. Dzięki współpracy z Radą Naukową ds. Ochrony Środowiska oraz wsparciu UMCS, Bogdanka pokazuje, że przemysł wydobywczy może działać w harmonii z troską o środowisko i bioróżnorodność – powiedział prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju.
Minister dodał, że prośrodowiskowe działania LW Bogdanka wpisują się w założenia strategii neutralności klimatycznej przygotowywanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- Przygotowywane działania są przykładem, jak przemysł może sprostać globalnym wyzwaniom środowiskowym, jednocześnie wzmacniając fundamenty gospodarcze kraju – podkreślił prof. Galos.
JM Rektor UMCS, prof. Radosław Dobrowolski: „Nauka w służbie regionu”
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od lat wspiera Bogdankę w realizacji jej strategicznych celów. Projekty takie jak Smart Nature Expert pokazują, że nauka i innowacje mogą być fundamentem harmonijnego rozwoju regionu – powiedział prof. Radosław Dobrowolski.
Rektor zaznaczył również, że UMCS, we współpracy z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Uniwersytetem Śląskim oraz naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, dąży do rozwoju technologii wspierających monitorowanie i prognozowanie zmian środowiskowych wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Prezes LW Bogdanka Zbigniew Stopa: „Przemysł węglowy powinien pozostać w dialogu ze środowiskiem naukowym”
- Dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak ważne jest prowadzenie otwartego dialogu między przemysłem, nauką i społecznościami lokalnymi. Tylko dzięki wspólnemu podejściu możemy znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam nie tylko skutecznie działać na rzecz ochrony środowiska, ale także rozwijać gospodarkę Lubelszczyzny w sposób zrównoważony – podsumował Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.
Chcemy być liderem cyfryzacji w górnictwie. Projekty takie jak prezentowany przez UMCS Smart Nature Expert pozwolą nam nie tylko lepiej zarządzać zasobami, ale także minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko. – dodał Stopa.
Rada Naukowa ds. Ochrony Środowiska jako wzór współpracy
Podczas konsultacji prof. Krzysztof Galos spotkał się z członkami Rady Naukowej ds. Ochrony Środowiska, która wspiera LW Bogdanka w działaniach środowiskowych.
- Rada jest wyjątkowym przykładem na skalę krajową, pokazując, że dialog między nauką, przemysłem i społecznościami lokalnymi może przynosić realne korzyści – zaznaczył przewodniczący Rady, dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Smart Nature Expert już w marcu 2025 – projekt przyszłości dla ochrony środowiska
LW Bogdanka, UMCS, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Warszawski zapowiedziały podczas konferencji 18.12.2024 wspólną aplikację do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu Smart Nature Expert. System ten, oparty na sztucznej inteligencji, geoinformacji i nowoczesnej teledetekcji, umożliwi monitorowanie i prognozowanie zmian w środowisku biotycznym i abiotycznym.
Konsultacje na UMCS potwierdziły, że współpraca nauki, przemysłu i administracji jest fundamentem odpowiedzialnego rozwoju regionu. Bogdanka, wspierana przez partnerów naukowych, wyznacza nowe standardy, pokazując, że górnictwo przyszłości to górnictwo innowacyjne, odpowiedzialne i zrównoważone.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie UMCS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.