W piątek, 5 kwietnia, na poziomie 1290 kopalni Budryk odnotowano wzmożone ilości tlenków węgla, które mogły świadczyć o powstaniu pożaru. Żadnemu z pracowników nic się nie stało.
Zagrożenie stwierdzono ok. godz. 23, w rejonie likwidowanej ściany Cz-3 - poinformował Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Budryk.
- Zgodnie z procedurami natychmiast wycofano 103 pracujących w tym rejonie górników i rozpoczęto akcję przeciwpożarową. Kierownik akcji podjął decyzję o zatamowaniu zagrożonego rejonu. Aktualnie trwają prace związane z budową czterech tam. W akcji bierze udział dziesięć zastępów ratowniczych – osiem z kopalń JSW, dwa z CSRG w Bytomiu - dodał rzecznik.
Kopalnia Budryk znajduje się w Ornontowicach. Budowana była w latach 1978 - 1994. Wydobycie węgla rozpoczęto w marcu 1994 r. w ramach rozruchu technologicznego, a formalną działalność eksploatacyjną podjęto rok później. W 2008 r. kopalnia Budryk została włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Złoże znajduje się na terenie Ornontowic, Gierałtowic, Mikołowa, Orzesza i Czerwionki-Leszczyn.
Obszar górniczy złoża Ornontowice I wynosi 35,97 km kw, natomiast Ornontowice II to 4,63 km kw. Zasoby operatywne wynoszą 223,5 mln t. Typ produkowanego węgla to 34.2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.