zabytki

Lista artykułów

Uciekły przed zatopieniem

Gdy 90 lat temu nieznani artyści - prawdopodobnie górnicy - wykonywali w wyrobiskach Kazimierza-Juliusza płaskorzeźby przedstawiające godło państwowe, to z pewnością nie przypuszczali, że w 2016 r. ich dzieła wyjadą na powierzchnię. Na pewno nie myśleli też o tym, że kopalnia-matka znajdzie się w stanie likwidacji. Historia pisze jednak różne scenariusze. Ten w

Górnictwo: orły z Kazimierza-Juliusza wylądowały

Pierwszy etap akcji „Orzeł” – bo tak potocznie w Kazimierzu-Juliuszu mówili górnicy o ratowaniu zabytkowych płaskorzeźb – został zakończony. W piątek (7 października) parę minut po godz. 12.00 na powierzchnie wyjechały orły, figurka św. Barbary z kapliczką oraz godło górnicze. Drugi etap będzie dotyczyły złożenia w całość

Zabrze: ambitne plany Muzeum Górnictwa Węglowego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w mniejszym lub większym stopniu zbliża się do zakończenia różnego rodzaju prac modernizacyjnych w swoich obiektach. To jednak nie koniec zmian, a plany dalszej rozbudowy muzeum są imponujące.Mówili o nich podczas piątkowej (7 października) konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie muzeum, m.in. członek Zarządu

Górnictwo: orły z Kazimierza-Juliusza szykują się do wylotu

W samo południe w piątek (7 października) na powierzchnię mają „wylecieć" historyczne orły z kopalni Kazimierz-Juliusz. Poza płaskorzeźbami - pochodzącymi z lat 20-tych ubiegłego stulecia - przedstawiającymi godło państwowe wyrobiska zakładu opuszczą także kapliczka św. Barbary oraz godło górnicze pochodzące z 1906 r. Przypomnijmy, że redakcje portalu

Górnictwo: ukryty orzeł w Kazimierzu-Juliuszu

Od blisko dwóch tygodni w kopalni Kazimierz-Juliusz prowadzone są prace mające na celu uratowanie zabytkowych obiektów. W przyszłym tygodniu wyrobiska mają opuścić zabytkowe płaskorzeźby przedstawiające godło narodowe, kapliczka św. Barbary oraz godło górnicze z 1906 r. W czasie prac prowadzonych przy płaskorzeźbie pochodzącej z 1926 r. odkryto, że pod wierzchnią warstwą znajduje się jeszcze jeden orzeł.

Górnictwo: orły z Kazimierza w blasku fleszy

W portalu górniczym nettg.pl na bieżąco informujemy o postępach prac związanych z uratowaniem zabytkowych orłów z kopalni Kazimierz-Juliusz. W poniedziałek (26 września) zorganizowano zjazd dla dziennikarzy, w czasie którego zaprezentowano płaskorzeźby oraz przedstawiono dalszy plan prac. Wynika z niego, że orły powinny opuścić wyrobiska kopalni w przyszłym

Górnictwo: SRK w sprawie orłów z Kazimierza-Juliusza

Działania portalu górniczego nettg.pl pl przyniosły skutek. Dzięki naszej interwencji pojawiła się szansa na uratowanie choć części symboli narodowych z wyrobisk kopalni Kazimierz-Juliusz. O sprawie szeroko pisaliśmy od ubiegłego czwartku (8 września). Wówczas skierowaliśmy też pytania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co zamierza zrobić w sprawie

Górnictwo: szansa dla orłów z Kazimierza-Juliusza

Pojawiła się szansa na uratowanie orłów z kopalni Kazimierz-Juliusz należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. O sprawie pisaliśmy już w czwartek i w piątek (8-9 września). W sobotę (10 września) portal górniczy nettg.pl uczestniczył w zjeździe, w czasie którego oceniono techniczne możliwości odzyskania i wywiezienia na powierzchnię płaskorzeźb