Górnictwo: SRK w sprawie orłów z Kazimierza-Juliusza

fot: Maciej Dorosiński

Orły w kopalni Kazimierz-Juliusz zostały wykonane przez górników. Historia najstarszego z nich sięga początków XX wieku, a widocznego na zdjęciu roku 1926

fot: Maciej Dorosiński

Działania portalu górniczego nettg.pl pl przyniosły skutek. Dzięki naszej interwencji pojawiła się szansa na uratowanie choć części symboli narodowych z wyrobisk kopalni Kazimierz-Juliusz. O sprawie szeroko pisaliśmy od ubiegłego czwartku (8 września).

Wówczas skierowaliśmy też pytania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, co zamierza zrobić w sprawie płaskorzeźb przedstawiających godło państwowe. We wtorek dostaliśmy odpowiedź od rzecznika prasowego SRK Witolda Jajszczoka.

- Od poniedziałku SRK SA rozpoczęła procedurę związaną z przygotowaniem wniosku i wyłonieniem wykonawcy, który zdemontuje i wytransportuje orły na powierzchnię w celu ich przekazania do zainteresowanego muzeum. W związku z realizacją powyższego zadania roboty likwidacyjne w kopalni będą prowadzone w ograniczonym zakresie - poinformował rzecznik.

Przypomnijmy, że w kopalni w sumie znajduje się pięć orłów ale niestety dwa z nich znajdują się w odciętym rejonie kopalni, do którego nie ma już dostępu. Z pozostałych trzech niestety tylko dwa zostały zakwalifikowane do prac umożliwiających ich wywiezienie. Na pewno jeden z nich trafi na powierzchnię. O przyszłości drugiego mają zadecydować fachowcy, którzy ocenią czy jest szansa przenieść go bez większych strat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.