wydobycie

Lista artykułów

Chcą pójść z wydobyciem w stronę Radzionkowa

Niedawno śląskie media obiegła informacja o tym, że prywatna kopalnia Eko-Plus z Bytomia zamierza w niedługim czasie rozpocząć wydobycie pod terenami centrum handlowego M1 w Bytomiu, fragmentem linii kolejowej Radzionków - Piekary - Chorzów Stary, fragmentem drogi nr 11, a nawet autostradą A1. Sprawdziliśmy te informacje u źródła. - Nie są do końca miarodajne – potwierdził

1667470533 csa petrchodura okd

Czeski apetyt na stare złoża

Lada tydzień ma zostać ogłoszona decyzja o ewentualnym wznowieniu wydobycia węgla kamiennego z dwóch zamkniętych już kopalń należących do czeskiej spółki OKD. Chodzi o Darkov i ČSA. Obecnie węgiel eksploatowany jest tylko w dwuruchowej kopalni ČSM. To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się opowieścią w stylu science fiction, może stać się już niedługo

Rok dobrych postępów w ruchu Jankowice

Ruch Jankowice kopalni ROW prowadzi obecnie wydobycie z dwóch ścian. W grudniu uruchomiona zostanie trzecia, a w przyszłym roku kolejne w pokładach 501/3 i 502/1. W br. górnicy z Jankowic wybrali już dwie ściany M-1 w pokładzie 502/1 oraz M-5 w pokładzie 501/3. Obecnie roboty eksploatacyjne prowadzone są w ścianach Z-8 w pokładzie 409/1 i Z-4b w pokładzie 501/3. Uruchomiona w

Nie można wydobywać węgla kosztem zdrowia i życia

Atak wojsk Putina na Ukrainę miał duży wpływ na sytuację na rynku węgla. W polskich kopalniach skutkował zwiększeniem planów wydobywczych, ale nie udało się ich w pełni zrealizować. Jak poinformował Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, od stycznia do końca września kopalnie wydobyły ok. 300 tys. ton węgla energetycznego mniej niż

Fedrują ścianę, za nimi trudne tygodnie

W gliwickiej Sośnicy ruszyła nowa ściana w pokładzie 417/1. Jest pierwszą w dziewiczym jeszcze pokładzie a zarazem pierwsza uruchomioną po lipcowym pożarze. Załoga gliwickiej kopalni wiąże z tym frontem robót spore nadzieje. W latach 2016 i 2017 złoże było rozpoznawane za pomocą otworów wierconych z pokładu 416. Wyniki odwiertów pokazały, że warto po nie sięgnąć. Pokład

Czy kopalnia zagraża dawnemu uzdrowisku?

Obawa o całkowitą zagładę miejscowości Opolno-Zdrój wraz z jej zabytkami była jednym z argumentów podnoszonych przez przeciwników kontynuacji wydobycia węgla brunatnego ze złoża Turów w gminie Bogatynia. Niedawna decyzja generalnego dyrektora ochrony środowiska pokazuje, że zarzuty w tej kwestii były wyolbrzymione. Faktem jest jednak, że to właśnie w kierunku dawnego uzdrowiska

Fedrują na dwie ściany i pięć przodków, nie zwalniają tempa

Górnicy z ruchu Jankowice kopalni ROW wybrali już w tym roku dwie ściany: M-1 w pokładzie 502/1 oraz M-5 w pokładzie 501/3. Obecnie roboty eksploatacyjne prowadzone są w ścianach Z-8 w pokładzie 409/1 i Z-4b w pokładzie 501/3. Uruchomiona 11 sierpnia br. ściana Z-4b znajduje w początkowym biegu. Sierpień udało się zamknąć wynikiem 35 m. Za wrzesień było to 72 m. To bardzo dobry

Wzrost wydobycia w kopalniach JSW

Jak poinformowała JSW w kwartalnym raporcie produkcyjnym, produkcja węgla w okresie od początku lipca do końca września wyniosła 3,43 mln t. Oznacza to, że była większa w porównaniu do drugiego kwartału tego roku o 0,9 proc. (wtedy zakłady JSW wyprodukowały 3,4 mln t) oraz wyższa o 2,8 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2021 r. (wtedy produkcja wyniosła 3,34 mln t). W