wydobycie

Lista artykułów

Trzema ścianami pożegnają rok

Mijający rok kopalnia Bobrek-Piekary (Węglokoks Kraj) kończy dobrymi wynikami. Załoga rozpoczęła go trzema eksploatowanymi ścianami i również trzema zamyka. Wszystkie zlokalizowane są na poziomie 726 m w pokładzie 504. Eksploatowany jest węgiel energetyczny o bardzo dobrych parametrach jakościowych, bo też sztandarowym produktem Bobrka jest ceniony na rynku ekogroszek Skarbek. W

Węgla mamy pod dostatkiem

- Po zespole węglowym pod przewodnictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego wniosek jest taki, że węgla mamy za dużo – powiedziała dziennikarzowi portalu nettg.pl Gospodarka i Ludzie Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Polacy woleliby węgiel krajowy, a nie importowany i gminy proszą o węgiel krajowy, ale okazuje się, że węgiel z importu też jest dobry, dobrze się pali,

Kryzys spowodował natychmiastowy wzrost popytu na węgiel

Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, prezydent Andrzej Duda w Barbórkę odwiedził Pawłowice, gdzie znajduje się kopalnia Pniówek. W zakładzie tym, w kwietniu br., doszło do katastrofy, w której zginęło dziewięciu góników, a siedmiu jest wciąż poszukiwanych. Prezydent wziął udział w mszy świętej. Potem złożył wiązankę pod pomnikiem św. Barbary znajdującym się na

Czy sprawiedliwa transformacja do końca będzie sprawiedliwa?

- Nie wiem, czy pan Timmermans przekonał się do węgla. Ale to raczej wątpliwa sprawa, ponieważ jest zdecydowanym zwolennikiem odnawialnych źródeł energii – stwierdził po spotkaniu z Fransem Timmermansem, wiceszefem Komisji Europejskiej, Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego. Mieszane uczucia towarzyszyły

Z węglem się nie rozstajemy

Z węgla nie chcemy wycofywać się w dwa lata, a nawet w dziesięć lat, bo to jest niemożliwe, ale z pewnością nie może być to aż tak długi proces, jak do tej pory przewidywaliśmy. Powiedzmy, że do dwudziestu lat powinniśmy odejść od górnictwa węglowego, oferując górnikom w zamian równie dobre miejsca pracy – powiedział w rozmowie prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu

Mobilizacja na przygotówkach, planują nowe ściany

Należąca do spółki Bumech kopalnia Silesia w Czechowicach Dziedzicach proceduje dodatek do planu ruchu mający na celu wydłużenie ściany 124 w pokładzie 327 i wykonanie likwidacji linii jej zakończenia. Finał obcinki ścianowej zaplanowany został na początek lutego 2023 r. Eksploatację ściany załoga Silesii rozpoczęła jeszcze w lutym br. Panują tam dobre warunki

1669719482 okd gornicy arc

Na 2023 r. zaplanowali do wybrania dziewięć ścian!

Spółka wydobywcza OKD przesłała do Ministerstwa Środowiska w Pradze dokumentację wymaganą do postępowania w sprawie wpływu oddziaływania na środowisko kopalni ČSM na okres od 2024 r. do zakończenia eksploatacji. Planuje wydobyć ok. 5,7 mln ton węgla – poinformowała rzeczniczka OKD Naďa Chattová. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w sprawie wznowienia wydobycia węgla z

1669284865 bielszowice ii arc

Znów dobre postępy w ruchu Bielszowice

Niespełna dwa tygodnie pozostały do Barbórki. Górnicy z ruchu Bielszowice kopalni Ruda nie zwalniają tempa. Fedrują węgiel z dwóch ścian i rozjeżdżają chodniki dla uruchomienia kolejnych. Mimo niełatwych warunków górniczo-geologicznych mogą pochwalić się dobrymi postępami. W lipcu br. ruch Bielszowice rozpoczął eksploatację ścianą 500a w dolnej warstwie pokładu 510.