wydobycie

Lista artykułów

1678201596 wesolymapok

Marek Wesoły zapowiada zwiększenie krajowego wydobycia węgla

- Chcemy nieznacznie zwiększyć wydobycie polskiego węgla, aby zmniejszyć import tego surowca - zadeklarował w czwartek, 16 marca, wiceminister aktywów Marek Wesoły. Zastrzegł, że wydobycie ma być zwiększane tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne, z zachowaniem zobowiązania do redukcji wydobycia do roku 2049. - Chcemy nieznacznie zwiększyć - bo nie uda się tego zrobić znacznie

W Czechach mają nową kopalnię

Kanadyjska firma Euro Manganese uruchomiła próbną instalację do eksploatacji manganu w pobliżu Chvaletice w Czechach. Jest zlokalizowana na hałdach poflotacyjnych zlikwidowanej kopalni pirytu. Firma planuje wybudować tu zakład wydobywczy za 17 mld koron, a pierwsze przedsiębiorstwa już zainteresowały się odbiorem surowca. Jeszcze w listopadzie ub.r. rozpoczęto próbne wydobycie

Dobre wyniki górniczego giganta

Ponad 32 mln ton rudy, miedzi, srebra i innych pierwiastków wydobyto z zakładów górniczych należących do KGHM w 2022 r. Na bazie tego urobku na powierzchnię trafiło m.in. 442 700 ton miedzi, 1533 ton srebra i 229 tys. ton soli kamiennej – poinformował koncern podczas tegorocznej XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. Obecnie KGHM posiada w kraju koncesje pozwalającą

Dobre wieści z ruchu Bielszowice

Bardzo trudny, a zarazem udany rok za nami – oceniają wyniki swej pracy bielszowiccy górnicy. Plan wydobycia został wykonany zgodnie z założonym harmonogramem rocznym. Brygady przodkowe wydrążyły ok. 5,5 tys. m wyrobisk, przygotowując tym samym do eksploatacji nowe fronty w pokładach 504wg, 405/2wg oraz 407/3. W styczniu br. w ruchu Bielszowice kopalni Ruda zakończono eksploatację

Rekordowe zyski spółki węglowej i gratulacje premiera

W zasadzie to trudno powiedzieć, kiedy właściwie Czesi mają zamiar pożegnać się definitywnie z górnictwem. Oficjalnie mają to zrobić w 2025 r., ale już szykują się do złożenia wniosku o kontynuowanie eksploatacji w nowych rejonach, co wiązałoby się z wydłużeniem działalności kopalni CSM na kolejny, 2026 r. Spółka wydobywcza OKD ma za sobą udany rok. Według wstępnych

Kopalnie prawie wykonały plan. Zabrakło bardzo niewiele

W 2022 roku zakłady należące do Taurona Wydobycie wyprodukowały 5,006 mln ton węgla. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, ubiegłoroczny plan został wykonany w ponad 98 proc. Do spółki, która wraz z początkiem roku została wydzielona z Grupy Tauron i stała się samodzielnym podmiotem we władaniu Skarbu Państwa, należą trzy kopalnie – ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze.

1471423269 karwina2 okd 1

Spółka wybrała najlepsze brygady roku

Kierownictwo spółki OKD wybrało najlepsze brygady 2022 r. Wśród wyróżnionych nie brakuje, jak co roku, polskich górników, choć nie są już tak licznie reprezentowani, jak bywało to jeszcze przed pięciu czy dziesięciu laty. Nasi są za to wciąż niekwestionowanymi liderami robót w przodkach kombajnowych. Najwyższą roczną produkcję osiągnęła brygada głównego sztygara

1471423229 csm sciana okd 3

Wydobycie na trzy ściany, a w planie dalsze

Średnio trzema frontami prowadzić będzie wydobycie załoga ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Średnia ich miąższość kształtuje się na poziomie 3,4 m, natomiast średni wybieg to niecałe 600 m. W tym roku przewidywane są do uruchomienia dwie ściany w pokładzie 209 i jedna w pokładzie 207. Fedrowane będą także uruchomione wcześniej