wydobycie

Lista artykułów

Spółka węglowa podsumowała wyniki, przekroczono plan

Kierownictwo spółki OKD podsumowało ubiegły rok.  Wyniki – jak podkreślono - napawają optymizmem. Produkcja węgla kamiennego z kopalni CSM wyniosła 1 281 192 ton i zdołała przekroczyć ubiegłoroczny cel 1 280 000 ton. Załogi oddziałów robót przygotowawczych również odnotowały rekordy. Planowany metraż 5712 metrów został zrealizowany z nawiązką 117 metrów. Łącznie od

Czeska kopalnia zbliży się przodkiem do polskiej granicy

Okręgowy Urząd Górniczy dla Kraju Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego udzielił zgodę należącej do koncernu OKD kopalni ČSM na prowadzenie wydobycia węgla kamiennego w warstwie obszaru górniczego Louky. Oznacza to, że czeska kopalnia będzie mogła prowadzić eksploatację tuż przy granicy z Polską - w odległości nieco ponad kilometra. Postanowienie w tej sprawie zostało

1567153779 sciana jsw dawid lach

Dobry wynik, gorsze wydobycie

Miniony rok pod względem finansowym był bardzo dobry dla górnictwa węglowego. Gorzej wygląda już wysokość wydobycia. Choć 2022 rok już się zakończył, to na pełne dane dotyczące wyników górnictwa trzeba będzie jeszcze zaczekać. Na razie dostępne są jedynie dane cząstkowe, które i tak potwierdzają już, że pod względem finansowym branża ma powody do zadowolenia. Jak

Polska narażona na działalność czeskiej kopalni?

Do 3 lutego można się zapoznawać w Katowicach z dokumentacją dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla kamiennego przez czeską kopalnię ČSM. To obecnie jedyna czynna kopalnia węgla kamiennego w Republice Czeskiej, należąca do spółki OKD. Dokumentacją, przekazaną przez stronę czeską, dysponuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Dokumentacja dotyczy

Zagrożone wydobycie w kopalniach JSW?

Przedstawiciele związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej alarmują, że brak zgód na eksploatację może pod znakiem zapytania postawić przyszłość kopalń i pracowników. Jak do tych zarzutów odnoszą się samorządowcy? Przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych JSW (chodzi o Solidarność, ZZG oraz Kadrę) w sprawie zgód na wydobycie węgla jeszcze w

Węglowy rekord wszech czasów

Według Międzynarodowej Agencji Energii światowe zużycie węgla osiągnęło w 2022 r. rekord wszech czasów osiągając poziom 8,3 mld ton. W opublikowanym raporcie czytamy, że konsumpcja surowca utrzyma się na podobnym poziomie także w 2023 r. m.in. ze względu na trudności z dostawami innych surowców energetycznych, co jest spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainę i związanymi z

Zapadła decyzja, kopalnia pofedruje rok dłużej

Krystalizują się dalsze losy górnictwa węgla kamiennego w Czechach. OKD przedstawiła swoje średnioterminowe perspektywy. Przewiduje wydobycie już nie do końca 2024 r, a rok dłużej, do grudnia 2025 r. Jak wynika z opublikowanego komunikatu po tym czasie planuje definitywnie zamknąć ostatnią czynną kopalnię ČSM. O swoich planach OKD poinformowała już wszystkich kluczowych

Dunajec to nie tylko turystyka i energetyka, lecz także górnictwo

W czwartek, 22 grudnia br., zacznie obowiązywać uchwała Rady Gminy Łącko, zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie złoża kruszywa naturalnego „Maszkowice 6A”. Tym samym możliwa będzie kontynuacja wydobycia prowadzonego na prawym brzegu Dunajca. Dunajec kojarzy się Polakom zazwyczaj ze spływami urządzanymi w Pienińskim Parku Narodowym, ewentualnie z