wydobycie

Lista artykułów

Węgiel - wydobywanie, przerabianie, wzbogacanie

Kopalnia Knurów-Szczygłowice realizuje plan techniczno-ekonomiczny. Obecnie wybierane są po trzy ściany w każdym z dwóch ruchów. Eksploatowany jest węgiel koksowy typu 34 i 35 o wysokich parametrach jakościowych. Odwiedziliśmy zakład przeróbczy w ruchu Knurów. Wraz z Jackiem Szczudło, kierownikiem przeróbki mechanicznej węgla, prześledziliśmy drogę węgla, który trafia tam

1638520883 zgrudna

KGHM może wydobywać miedź spod Grębocic na dotychczasowych zasad

KGHM Polska Miedź SA może w dalszym ciągu prowadzić wydobycie złoża rud miedzi Retków w obszarze Grodziszcze pod gminą Grębocice. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu przychyliła się do wniosku spółki co do tego, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji z 23 września 2016 r. Liczące 78.978 ha złoże Retków położone jest na

Poszukują górników do pracy, pensje nawet ponad 10 tys. zł

Pracownicy fizyczni, technicy górnictwa, mechanicy, ślusarze, elektrycy, kombajniści – czeska spółka węglowa OKD ogłosiła przyjęcia do pracy w tych specjalnościach! Ludzi brakuje, a kierownictwo firmy już przygotowuje plan fedrowania do 2025 r. - Nie chodzi może o setki, ale o dziesiątki zainteresowanych zatrudnieniem. Niektórzy z tych, którzy opuścili nasze szeregi, nosi się z

Co wydobywamy spod dna morza?

Choć górnictwo kojarzone jest w Polsce przede wszystkim z kopalniami głębinowymi i wieżami szybów górniczych, to obszarem zainteresowań przedsiębiorców górniczych są także tereny morskie. Obecnie funkcjonuje siedemnaście aktywnych koncesji na eksploatację oraz poszukiwanie kopalin w obszarach morskich RP. Koncesje te udzielone zostały w latach 1992-2017. Najstarszą jest koncesja

Kopalnia chce wydłużyć życie

Sięgać po nowe złoża i przedłużać życie kopalń czy nie? Wśród kopalń, które mogłyby fedrować dłużej, jest gliwicka kopalnia Sośnica. O tym, czy kopalnie mają sięgać po nowe złoża i fedrować dłużej, niż zostało to ustalone w umowie społecznej, ze strony rządu płyną sprzeczne informacje. Wiosną, tuż po agresji Rosji na Ukrainę, przedstawiciele rządu zaznaczali,

Kopalnia przyjęła dwuścianowy model eksploatacji surowca

Obecnie należąca do spółki Bumech czechowicka kopalnia Silesia prowadzi eksploatację trzema ścianami: 124 w pokładzie 327, 300 w pokładzie 310 oraz 354 w pokładzie 315. Eksploatacja ściany 300 jest realizowana zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym, nie brakowało trudności z jej eksploatacją ze względu na pojawiające się co pewien czas przerosty. Niebawem zakończy swój bieg

Ile wydobyli, tyle sprzedali

Czerwiec był kolejnym miesiącem w tym roku, w którym produkcja i sprzedaż węgla kamiennego były zrównoważone – wynika z raportu katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która monitoruje rynek tego paliwa i sytuację w krajowym górnictwie. W czerwcu wydobycie wyniosło 4,4 mln t, a sprzedaż 4,2 mln t. Agencja przedstawiła także dane dotyczące cen. W czerwcu krajowy

Jak zwiększyć wydobycie?

Szerokim echem wśród górników odbiły się w ostatnich dniach słowa premiera Mateusza Morawieckiego. „Górnicy zostali poproszeni o pracę ekstraordynaryjną, pracę ponadnormatywną, aby tego węgla krajowego, też energetycznego, było więcej, żeby prądu w Polsce nie zabrakło” – powiedział premier. Te słowa rozpaliły dyskusję, czy kopalnie w najbliższym czasie mogą