wydobycie

Lista artykułów

Kopalnia nadal nie rozpoczęła wydobycia

Kiedy podjęte zostanie wydobycie węgla na ziemi kłodzkiej? Na to pytanie trudno precyzyjnie odpowiedzieć. Kopalnia Węgla Kamiennego Heddi II w Ścinawce Średniej, której budowa ciągle trwa, ma już kilkuletnie opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów. - Z wiedzy posiadanej przez OUG we Wrocławiu wynika, że dotychczas nie podjęto eksploatacji pokładu węgla kamiennego. Podczas

Na ścianach i przygotówkach pełna mobilizacja

Dobre wyniki osiągają załogi kopalni Bolesław Śmiały (PGG). Eksploatowane są ściany 615 jak i 619 w pokładzie 326. Miesięczne postępy sięgają na tych odcinkach ok. 125 m. W łaziskiej kopalni szykują też nowe fronty robót na kolejne miesiące i lata. Do eksploatacji przygotowywana jest ściana 596 w pokładzie 325/1. Będzie miała wyższą furtę niż obecnie fedrowane ściany -

Uruchomili nową ścianę, fedrują na cztery zmiany

Niespełna przed miesiącem, 18 września br. w kopalni Budryk uruchomiona została ściana Cz-3a w pokładzie 405/1. Jej zasoby wynoszą 334,3 tys. t wysokiej jakości węgla koksowego typu 35.1. Jej eksploatacja potrwa do stycznia 2024 r. Wydobycie prowadzone jest na cztery zmiany. Konserwacja odbywa się w weekendy. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji dołowej praca górników przebiega w

1564744069 bogdanka 2

Dużo mniejszy zysk i wydobycie

W pierwszym półroczu 2023 roku skonsolidowany zysk netto LW Bogdanka wyniósł 226 mln zł. To wynik o ponad 100 mln zł gorszy niż w analogicznym okresie minionego roku. Natomiast produkcja węgla handlowego wyniosła 3,266 mln ton wobec 5,57 mln ton w analogicznym okresie minionego roku. Jak wynika z opublikowanego w środę, 13 września, raportu półrocznego, produkcja węgla handlowego w

Węgiel ze złoża Brzezinka 3 nadal czeka na wydobycie

Siedem lat trwają procedury prawne dotyczące planowanego wydobycia węgla kamiennego ze złoża Brzezinka 3. Ostatnia wrześniowa decyzja również nie stanowi rozstrzygnięcia sprawy. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał we wrześniu br. postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania wcześniejszego postanowienia z 4 maja 2023 r. oznaczonego jako WOOŚ.420.51.2022.KC.10.

Jaka produkcja, jaka sprzedaż

W minionym roku zakłady Polskiej Grupy Górniczej wyprodukowały 22,3 mln ton węgla, czyli 3 proc. mniej niż w 2021 roku. Co miało wpływ na ten wynik, jaki to był węgiel i jak wyglądała jego sprzedaż? Okazją do prześledzenia wyników produkcyjnych jest roczne sprawozdanie, które PGG publikuje zwykle w połowie roku kolejnego. Tak też stało się tym razem. Jak wynika z dokumentu,

Zagrożona przyszłość kopalni? Są gwarancje na papierze

Podczas spotkania, które odbyło się 29 sierpnia br., związkowcy z kopalni Wujek zostali zapewnieni, że ich zakład będzie prowadził wydobycie do 2026 roku. Zastrzegli jednak, że ostateczną gwarancją będą zapisy z protokołu ze spotkania. O czym mówi ten dokument? Obawy górników i związkowców z ruchu Wujek (zakład to obecnie część dwuruchowej kopalni zespolonej Staszic-Wujek)

Bobrek fedruje bez zmian

Bardzo dobrej jakości węgiel energetyczny fedrują załogi kopalni Bobrek-Piekary ruch Bobrek. Prowadzone są obecnie dwie ściany – 11 w pokładzie 503 oraz 5 w pokładzie 504. Roboty przygotowawcze mające na celu uruchomienie kolejnych frontów wydobywczych również przebiegają zgodnie z wcześniej przygotowanym harmonogramem. Ściana 5 prowadzona jest od października 2022 r. Jej wybieg