wydobycie

Lista artykułów

Chcą eksportować węgiel na Ukrainę

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka musiała w tym roku obniżyć cel produkcyjny z 8,3 mln ton do 7 mln ton węgla handlowego w związku z mniejszymi odbiorami surowca przez energetykę zawodową. Jednak w kolejnych latach kopalnia zamierza wrócić do produkcji na poziomie 9-10 mln ton węgla. Jak zamierza znaleźć na niego zbyt? Przypomnijmy, że LW Bogdanka o obniżeniu celu produkcyjnego

Dziś ścianę fedrują pełną parą, ale w marcu wyglądało groźnie

Wyglądało groźnie, jak zawsze, gdy w podziemnych wyrobiskach dojdzie do podobnej sytuacji. Najpierw wycofanie załogi, a następnie decyzja o wstrzymaniu wydobycia, podjęciu akcji ratowniczej i otamowaniu zagrożonego rejonu. Dziś już najgorsze za górnikami. Ściana 34 w pokładzie 405/1 fedruje normalnie, a załoga oddziału G1-K ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice notuje dobre

Wstrzymają wydobycie także z powodów kadrowych

- Globalne odejście od węgla ma swoich zwolenników i przeciwników, ale ma również swoją logikę. Na chwilę obecną nie ma jednak szybkiego rozwiązania sytuacji energetycznej za pomocą substytutu, który w ciągu kilku lat w niezawodny sposób mógłby zastąpić węgiel. Dlatego logicznie rzecz biorąc kontynuujemy wydobycie do czasu całkowitego ustabilizowania się sytuacji

Wydobyto więcej węgla, ale jego produkcja powoli spada

Wydobycie węgla w Czechach wzrosło w ub.r. i to pomimo planowanej restrukturyzacji energetyki i przejściu na odnawialne źródła energii. W kraju wydobyto 35,2 mln ton węgla kamiennego i brunatnego, czyli o jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej. Przyczyną wzrostu wydobycia węgla był głównie ubiegłoroczny kryzys energetyczny, a także ożywienie branży po pandemii. Produkcja

Po 19 godzinach kopalnia wznowiła wydobycie

W czwartek, 24 sierpnia, około godziny 1 w nocy ruch Bielszowice (część kopalni Ruda) wznowił wydobycie. Przerwa, która trwała blisko 19 godzin, była spowodowana akcją działaczy Greenpeace. - Zakład w Bielszowicach KWK Ruda po wielogodzinnej przerwie związanej z nielegalną akcją Greenpeace wznowił wydobycie. Po godzinie pierwszej w nocy zakończyły się odbiory techniczne

Niska sprzedaż, niskie wydobycie

W czerwcu br. polskie kopalnie sprzedały nieco ponad 3 mln ton węgla. To najniższy wynik spośród historycznych danych prezentowanych przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. Produkcja również jest na bardzo niskim poziomie, szybko rosną za to zwały węgla. Katowicki oddział ARP dane o krajowym rynku węgla prezentuje począwszy do 2007 roku. Czerwcowy odczyt jest bardzo zły

Kopalnia szuka oszczędności

Kopalnia Silesia przygotowuje koncepcję zmian techniczno-organizacyjnych. To odpowiedź na coraz bardziej widoczny kryzys na rynku węgla. Przedstawiciele kopalni zaznaczają, że zmiany nie będą wiązały się ze zwolnieniami wśród załogi własnej i jednoznacznie dementują plotki o możliwej likwidacji zakładu. Zmniejszające się zapotrzebowanie na węgiel oraz niskie ceny tego surowca

W tej prywatnej kopalni szykowane są zmiany

W związku z kryzysem na rynku węgla kopalnia Silesia przygotowuje „koncepcję zmian techniczno-organizacyjnych”. Na czym mają polegać te zmiany? Zapytaliśmy o to przedstawicieli kopalni oraz związków zawodowych. O przygotowaniu „koncepcji zmian techniczno-organizacyjnych” przedstawiciele kopalni Silesia prowadzącej wydobycie w Czechowicach-Dziedzicach poinformowali załogę pod