Decyzja w sprawie złoża węgla Brzezinka 3

fot: Tomasz Rzeczycki

Postępowanie odnośnie do złoża Brzezinka na poziomie RDOŚ toczy się od 2016 r.

fot: Tomasz Rzeczycki

Siedem lat trwają procedury prawne dotyczące planowanego wydobycia węgla kamiennego ze złoża Brzezinka 3. Ostatnia wrześniowa decyzja również nie stanowi rozstrzygnięcia sprawy.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał we wrześniu br. postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania wcześniejszego postanowienia z 4 maja 2023 r. oznaczonego jako WOOŚ.420.51.2022.KC.10. Tamte majowe postanowienie wyrażało stanowisko co do aktualności warunków realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Wydobywanie węgla kamiennego wraz z kopaliną towarzyszącą ze złoża Brzezinka 3”, określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach WOOS.4235.7.2015.KC.55 z 9 listopada 2016 r. oraz w decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska DOOS DŚI.4235.9.2010.mko.36 z 23 sierpnia 2017 r. Jak się dowiadujemy, najnowsza decyzja RDOŚ wynika z braku przesłanek prawnych do wstrzymania wykonania wcześniejszego postanowienia.

Czy to oznacza zielone światło do podjęcia eksploatacji węgla z tego złoża? Okazuje się, że jeszcze nie.

- Postanowienie o odmowie oraz o aktualności warunków realizacji przedsięwzięcia nie są rozstrzygnięciem w zakresie wydobycia złoża. Wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Brzezinka 3 może nastąpić po wydaniu stosownych pozwoleń, budowlanych i koncesyjnych. Obecnie nie jest prowadzona eksploatacja tego złoża - informuje Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Postępowanie odnośnie do złoża Brzezinka na poziomie RDOŚ toczy się od 2016 r. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została wydana przez RDOŚ w Katowicach 9 listopada 2016 r., następnie uchylona w części zapisów, a pozostałych utrzymana w mocy przez decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 23 sierpnia 2017 r.

Od tamtego czasu minęło kilka lat. Ze względu na upływ czasu, katowicki RDOŚ wydał 4 maja 2023 r. postanowienie stwierdzające aktualność warunków realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Wydobywanie węgla kamiennego wraz z kopaliną towarzyszącą ze złoża Brzezinka 3, określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z 9 listopada 2016 r. oraz decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska DOOS z 23 sierpnia 2017 r. RDOŚ Katowice wydał 4 maja 2023 r.

To standardowa procedura w sytuacji, kiedy przedsiębiorca górniczy planuje przedłużyć wydobycie na dotychczasowych zasadach lub też podjąć wydobycie w sytuacji, gdy minęło kilka lat od momentu uzyskanych uzgodnień, a przez ten czas wydobycia nie było.

- Na postanowienie wydane przez RDOŚ Katowice 4 maja 2023 r. stwierdzające aktualność warunków realizacji wymienionego przedsięwzięcia wpłynęły zażalenia, które zostały przekazane do organu II stopnia – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające. Natomiast na postanowienie o odmowie wstrzymania tegoż postanowienia nie przysługuje zażalenie, w związku z tym RDOŚ Katowice nie znalazł podstaw do jego wstrzymania - uzasadnia Natalia Zapała z RDOŚ w Katowicach.

Zgodnie z wydaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach Obszar Górniczy Brzezinka 3 zlokalizowany w obrębie miasta Mysłowice będzie miał powierzchnię około 7,27 km kw. Natomiast Teren Górniczy Brzezinka 3 zlokalizowany głównie w obrębie miasta Mysłowice oraz fragmentarycznie w obrębie miast Jaworzno i Sosnowiec będzie miał powierzchnię około 12,29 km kw. Całość akt sprawy przekazana została z katowickiego RDOŚ-u do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na rozstrzygnięcie trzeba więc będzie poczekać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.