wydobycie

Lista artykułów

Będzie problem z redukcją wydobycia węgla brunatnego

Kierownictwo niemieckiego koncernu energetycznego LEAG uważa za prawdopodobne kontynuację wydobycia węgla brunatnego przez następną dekadę. Jednocześnie niemiecki rząd stara się przesunąć termin wyłączenia zasobów węgla na 2030 r. Spotyka się jednak z oporem regionów, w których wydobywa się węgiel. Dyrektor generalny LEAG, Torsten Kramer, uznał za bardzo prawdopodobne, że

1662032264 jsw szczyglowice

Fedrowanie z perspektywami

Pokład 405/1 w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice eksploatowany jest już od kilkunastu lat. Zalega tam najlepszy jakościowo węgiel koksowy. W najbliższych dniach górnicy uruchomią w tym rejonie kolejną ścianę. Będzie miała długi wybieg, sięgający 1,2 km przy miąższości pokładu dochodzącej do 4,4 m. Ściana, która ruszy na kilka dni przed Barbórką, to XVII w

Kolejna kopalnia PGG zgłasza ścianę na grudzień

Kopalnia Sośnica (PGG) zapowiada zakończenie roku dobrymi wynikami. Na grudzień zaplanowano uruchomienie nowego frontu robót eksploatacyjnych. Zbrojona ściana n115 w pokładzie 408/4 będzie miała 810 m wybiegu, 220 m długości i do 3 m wysokości. Przygotowuje ją Oddział Zbrojeniowo-Likwidacyjny GZL oraz Oddział Robót Przygotowawczych. Wydobycie w tym rejonie prowadzić będzie

Dużo mniej węgla

Mimo szumnych zapowiedzi dotyczących przejściowego zwiększenia wydobycia, jest dokładnie odwrotnie. Wydobycie w Polskiej Grupie Górniczej radykalnie spada. Gdzie szukać przyczyny tego zjawiska? Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie popyt i cena węgla wystrzeliły w górę. Dziś już po krótkotrwałym wzroście nie ma prawie śladu. Zamiast tego przykopalniane zwały znów rosną, energetyka

Tąpnięcie w wydobyciu

Plany przejściowego zwiększenia wydobycia węgla przez polskie kopalnie można odłożyć na półkę. Zamiast tego dekarbonizacja jeszcze bardziej przyspieszyła, a kopalnie z roku na rok coraz bardziej zmniejszają zdolności wydobywcze. Dobitnie świadczą o tym ostatnie informacje przekazane przez prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogalę, dotyczące realizacji tegorocznych planów

Spółka węglowa ogłasza dobre wyniki

Dobre wyniki ekonomiczne notuje czeska spółka węglowa OKD. Planowana na ten rok sprzedaż surowca zostanie najprawdopodobniej przekroczona. - Wydobyliśmy 740 tys. ton węgla, czyli prawie 70 tys. ton ponad plan. Wrześniowe postępy w drążeniu chodników na poziomie 730 m zmniejszy zaległości, które notowaliśmy od początku roku. Plan sprzedaży przekroczony został o prawie 40 tys.

Mniej węgla z PGG

Tegoroczne wydobycie Polskiej Grupy Górniczej będzie mniejsze o ok. 2,5 mln t. To oznacza, że przychody spółki będą niższe o ok. miliard złotych. Dane te przedstawił prezes PGG Tomasz Rogala, który dodał, że obecnie nie ma planów, aby spółka sięgnęła w tym roku po publiczne subwencje. – W tym roku wydobycie wyniesie nieco ponad 21 mln t. To będzie ok. 2,5 mln t mniej w

Szykują nowe ściany, inwestują w transport

W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych załoga szykuje nowe fronty robót na kolejne miesiące i lata. Do eksploatacji przygotowywana jest ściana 596 w pokładzie 325/1. Będzie miała wyższą furtę niż obecnie fedrowane ściany - ok. 2,4 m. Rozpocznie w niej pracę – co ważne – zupełnie nowy kompleks ścianowy, wyprodukowany na bazie