wydobycie

Lista artykułów

Zeszliśmy poniżej 50 mln ton

W 2023 roku polskie kopalnie wydobyły łącznie nieco ponad 48,3 mln ton węgla, wobec 52,8 mln ton rok wcześniej. Oznacza to wynik gorszy o 4,5 mln ton. Dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego w Polsce publikuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu. ARP właśnie podała, jak wyglądało wydobycie i sprzedaż w ostatnim miesiącu minionego roku. W grudniu polskie

Kopalnia uruchomi w tym roku jeszcze pięć ścian!

W kopalni Budryk w Ornontowicach prace eksploatacyjne prowadzone są obecnie czterema ścianami. Najdłuższy wybieg ma ściana Bw-3 w pokładzie 402. To 1460 m. Ściana przy długości niewiele ponad 200 m jest wysoka na ponad 2,5 m. Druga pod względem długości wybiegu jest ściana B-3 w pokładzie 402. Liczy ona 1020 m. Jej długość nie przekracza 200, a wysokość sięga 2 m. Mniejsze

Polscy fachowcy naprawiają czeski sprzęt

Czeska spółka węglowa OKD od kilku miesięcy remontuje swój sprzęt. Pomagają w tym polscy specjaliści. Spółka zakończyła ub.r. na plusie. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planuje się wydobyć 1,2 mln t węgla i przygotować 7,8 km wyrobisk pod kolejne ściany na lata 2024-2025. Kwotą ponad 11 mln zł zamknął się remont kapitalny trzech

Wykonali plan z pięćdziesięciotysięczną nadwyżką

Ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit ma za sobą kolejny rok ukończony na plusie. Górnicy wykonali plan z 50-tysięczną nadwyżką wydobywając 3300 tys. ton węgla. Przekroczyli też plan drążenia chodników, wykonując w sumie 10150 m wyrobisk pod nowe ściany. Obecnie wydobycie prowadzone jest ścianami: 925 w pokładzie 209, ścianą 504 w pokładzie 215 oraz ścianą 1802 w pokładzie

Ministerstwo odmówiło bytomskiej kopalni koncesji

Prywatna bytomska kopalnia Eko-Plus nie poszerzy obszaru wydobycia o tereny położone w granicach Bytomia, Piekar Śląskich oraz Radzionkowa. - Dotarła do nas decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 25 stycznia br. odmówiono udzielenia koncesji właścicielowi kopalni Eko-Plus na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”, położonej w

1687946307 sciana bzie jsw d lach

Węgiel coraz głębiej

W 2023 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukowała 13,5 mln ton węgla. To najgorszy wynik od lat. Czy to oznacza, że ambitne plany powrotu do wydobycia przekraczającego 16 mln ton można odłożyć na półkę? Dzięki opublikowanym w styczniu danym produkcyjnym za ostatni kwartał minionego roku można już policzyć, jakim wynikiem JSW zamknęła 2023 rok. Kopalnie spółki w minionym

Spółka zmniejsza wydobycie zwiększając produkcję energii

Czeska spółka Sokolovská Uhelná wydobyła w ub.r. 3,4 mln ton węgla brunatnego i 7,5 mln m sześc. nadkładu. W zakładach w Vřesovej i Elektrárná Tisovej wyprodukowano w zeszłym roku 1,75 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, a z obu kompleksów produkcyjnych spółka dostarczyła klientom w Karlowych Warach ponad 2200 teradżuli (TJ) ciepła. Wydobycie spadło, a produkcja energii

1592479129 murcki staszic sciana

W trudnych warunkach wydobyli 460 tys. ton węgla

Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek. Warunki geologiczno-górnicze w kopalni Staszic-Wujek zaliczane są do najtrudniejszych w całym polskim górnictwie podziemnym. Nie brakowało ich też w ścianie 20 w pokładzie 510, partii S. Węgiel wybierano w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego, II grupie samozapalności,