Świat: Czeska spółka górniczo-energetyczna inwestuje w OZE, głównie w fotowoltaikę

fot: ARC

Węgiel brunatny, to skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza...

fot: ARC

Czeska spółka Sokolovská Uhelná wydobyła w ub.r. 3,4 mln ton węgla brunatnego i 7,5 mln m sześc. nadkładu.

W zakładach w Vřesovej i Elektrárná Tisovej wyprodukowano w zeszłym roku 1,75 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, a z obu kompleksów produkcyjnych spółka dostarczyła klientom w Karlowych Warach ponad 2200 teradżuli (TJ) ciepła. Wydobycie spadło, a produkcja energii elektrycznej wzrosła. To efekt zmieniającej się rzeczywistości. Spółka inwestuje bowiem w odnawialne źródła energii.

Sokolovská Uhelná spodziewa się spadku produkcji surowca również w kolejnych latach, przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w głównie mierze z elektrowni fotowoltaicznych.

W 2022 r. spółka wydobyła 3,8 mln ton węgla i ponad 6 mln m sześc. nadkładu. Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wyniosła około 1,5 TWh. Stopniowe ograniczanie wydobycia węgla spowodowane było głównie wzrostem cen uprawnień do emisji, niższym popytem na węgiel oraz wprowadzeniem podatków ekologicznych na spalanie węgla. W 2024 r. przewidywane jest wydobycie maksymalnie 5,8 mln m sześc. nadkładu i 3,2 mln t węgla.

- To, jak długo będzie kontynuowane wydobycie, zależy od wielu czynników, ale przy obecnej tendencji spadkowej w zakresie wydobycia. Eksploatację zakończymy w latach 2032–2035 – powiedział członek zarządu spółki Pavel Francisko.

W kopalni Jiří pracują obecnie dwie jednostki technologiczne do wydobywania nadkładu. Latem nadkład zostanie umieszczony na wewnętrznym składowisku zakłądu, a następnie cały materiał zostanie umieszczony w wyrobisku po kopalni Družba. Zapewni to także stabilność zboczy dawnego zakładu górniczego.

Proces odchodzenia od górnictwa węglowego jest ściśle powiązany z przekształceniem Sokolovskiej Uhelny w Grupę SUAS i koniecznością skupienia się na rozwoju nowych gałęzi przemysłu. Przedsiębiorstwo górniczo-energetyczne ma odegrać znaczącą rolę w transformacji całego regionu.

- Transformacja regionu jest nieunikniona, jej efektem powinno być to, że przy wsparciu Unii Europejskiej i państwa, a także przy wsparciu lokalnych jednostek samorządu terytorialnego możliwa będzie poprawa warunków życia ludzi zamieszkujących region, przyciąganie nowych mieszkańców, którym można będzie zaoferować pracę w nowych dziedzinach, podnieść poziom edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa itd. Cały region ma ogromny potencjał, mieszka tu wielu bardzo zdolnych ludzi – wskazał Pavel Tomek, przewodniczący rady nadzorczej SUAS Group i Sokolovskiej Uhelny.

Ostatnią czynną odkrywką Sokolovskiej Uhelny jest właśnie obecnie kopalnia Jiří. Powstała w latach 60-tych XX w. , kiedy to kopalnię Jednota zamieniono na odkrywkę o tej samej nazwie. W latach 70. po wybudowaniu kombinatu w Vřesovej i wprowadzeniu nowoczesnych technologii eksploatacji wydobycie węgla szło tu pełną parą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.