wug

Lista artykułów

Wypadki: obradowała komisja w sprawie wstrząsu w Rudnej

W środę 3 kwietnia w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się pierwsze posiedzenie komisji badającej przyczyny i okoliczności wstrząsu i wypadku zbiorowego z 19 marca, który wydarzył się z należącym do KGHM Polska Miedź zakładzie Rudna w Polkowicach - informuje urząd.Komisja została powołana przez prezesa WUG. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciel

Efektywność to również bezpieczeństwo

Inspektorzy nadzoru górniczego bliżej przyjrzeli się działalności zakładów górniczych pod względem zwiększania efektywności pracy. Okazało się, że duże rezerwy tkwią zwłaszcza w transporcie i łączności. Ich pełne wykorzystanie natrafia jednak na opór.Prekursorem transportu ludzi przenośnikami taśmowymi w Polsce jest Kompania Węglowa. W 2008 r. po

Górnictwo: wizja po wstrząsie w ZG Rudna (GALERIA)

Pracownicy nadzoru górniczego z Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu i Wyższego Urzędu górniczego w czwartek (21 marca) przeprowadzili wizję wyrobisk w Zakładzie Górniczym Rudna KGHM Polska Miedź – poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG. Przypomnijmy, że we wtorek (19 marca) w kopalni doszło do

WUG: przez internet o wybuchu pyłu węglowego

W poniedziałek (18 marca) w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyła się kolejna edycja szkolenia - telekonferencji dla pracowników inspekcyjno-technicznych ukraińskiej Państwowej Służby Nadzoru Górniczego i Bezpieczeństwa Przemysłowego Ukrainy (Dierżgirpromnagliad) – dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez WUG.Tym razem

Komunikaty: WUG o katastrofie w kopalni miedzi Rudna

19 górników udało się uratować w akcji ratowniczej prowadzonej nocą z 19 na 20 marca br. w KGHM Polska Miedź SA. Ocalenie życia zawdzięczają prawdopodobnie dobremu przygotowaniu wyrobisk, które wytrzymały dużą energię wstrząsu (1,6 x 108 J czyli ok. 3,4 w skali Richtera), aktywnej profilaktyce przeciwtąpaniowej, odpowiedniej konstrukcji maszyn górniczych, wysokiej sprawności służb ratowniczych i szczęściu - podał w komunikacie (20 marca) Wyższy Urząd Górniczy.

WUG: kopalnie lepiej wykorzystują metan, ale...

Z roku na rok polskie kopalnie wykorzystują więcej metanu do produkcji prądu, ciepła i chłodu. Jednak w specjalne instalacje ujmowana jest tylko niespełna trzecia część gazu, jaki wydziela się przy eksploatacji węgla - wynika z raportu nadzoru górniczego.Eksperci Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) wskazują, że kopalnie powinny inwestować w zwiększenie efektywności

Zaslepka

WUG: nowy film na YouTube

Wyższy Urząd Górniczy zamieścił na swoim kanale YouTube film "Bogactwo ziemi". Swoją premierę miał 21 lutego br. w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagrody: KARBIDKA dla Jerzego Chromika (GALERIA)

Nasz redakcyjny kolega, jeden z najlepszych fachowców piszących w Polsce o górnictwie, odebrał w piątek (1 marca) mosiężną KARBIDKĘ - nagrodę w Konkursie dla Dziennikarzy organizowanym już po raz trzeci przez Wyższy Urząd Górniczy i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. Wacława Cybulskiego.