BHP: warsztaty dla młodych pracowników dozoru

fot: Maciej Dorosiński

Na ponad 200 zdarzeń niebezpiecznych w ostatnich w 10 latach w podziemnych zakładach górniczych ponad 80 to pożary endo i egzogeniczne - zauważają specjaliści WUG.

fot: Maciej Dorosiński

150 osób skorzysta z cyklu szkoleniowego przygotowanego dla młodych pracowników dozoru zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego. W siedzibie WUG 4 listopada zakończyły się drugie zajęcia warsztatowe z tego cyklu, rozpoczętego dzień wcześniej. Kolejne już w środę (6 listopada).

Warsztaty zostały przygotowane w ramach współpracy z ZUS w Wyższym Urzędzie Górniczym.

- Szkolenia dotyczą adaptacji zawodowej w górnictwie węgla kamiennego. Są one adresowane do osób dozoru ruchu kopalń węgla kamiennego o krótkim stażu pracy. Ta grupa uczestników została wyłoniona na podstawie analizy przyczyn i okoliczności wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń w zakładach górnictwa podziemnego - informuje Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG. - Stwierdzono przypadki tolerowania przez osoby dozoru ruchu niebezpiecznych zachowań podległych pracowników, a także wysoką wypadkowość wśród osób dozoru ruchu, zwłaszcza o małym doświadczeniu zawodowym. Podobne wnioski wynikały z badań ankietowych górniczych załóg, które przeprowadzane były w kilku kopalniach w ubiegłym roku.

Powtarzającymi się przyczynami wypadków i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób dozoru ruchu o krótkim stażu jest niewystarczająca znajomość przepisów i obowiązków związanych z wykonywaną przez nich pracą. Przyczynami są także: małe doświadczenie zawodowe oraz nieprzestrzeganie ustaleń projektów technicznych i obowiązujących procedur.

- Dlatego w zakresie działalności prewencyjnej WUG pojawia się program dotyczący adaptacji zawodowej skierowany do tej grupy pracowników. Jego celem jest zmniejszenie udziału wypadków spowodowanych "czynnikiem ludzkim" oraz eliminowanie ryzykownych zachowań górników - dodaje rzecznik prasowy WUG.

W programie szkolenia zaplanowano cztery bloki tematyczne obejmując następujące zagadnienia:
• zasady prowadzenia ruchu zakładu górniczego,
• zakres czynności osób dozoru ruchu,
• szkolenia i adaptacja zawodowa,
• organizacja pracy,
• obsługa maszyn i urządzeń górniczych,
• postępowanie w przypadku zaistnienia wypadków i niebezpiecznych zdarzeń.

Zaplanowano cztery, jednodniowe szkolenia w 4, 6, 13 i 15 listopada. Wykładowcami są pracownicy WUG i przedstawiciele kierownictwa okręgowych urzędów górniczych. Przygotowano dwa spotkania dla pracowników zakładów górniczych Kompanii Węglowej SA i po jednym spotkaniu dla pracowników zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego SA i Południowego Koncernu Węglowego SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.