BHP: warsztaty dla młodych pracowników dozoru

fot: Maciej Dorosiński

Na ponad 200 zdarzeń niebezpiecznych w ostatnich w 10 latach w podziemnych zakładach górniczych ponad 80 to pożary endo i egzogeniczne - zauważają specjaliści WUG.

fot: Maciej Dorosiński

150 osób skorzysta z cyklu szkoleniowego przygotowanego dla młodych pracowników dozoru zatrudnionych w kopalniach węgla kamiennego. W siedzibie WUG 4 listopada zakończyły się drugie zajęcia warsztatowe z tego cyklu, rozpoczętego dzień wcześniej. Kolejne już w środę (6 listopada).

Warsztaty zostały przygotowane w ramach współpracy z ZUS w Wyższym Urzędzie Górniczym.

- Szkolenia dotyczą adaptacji zawodowej w górnictwie węgla kamiennego. Są one adresowane do osób dozoru ruchu kopalń węgla kamiennego o krótkim stażu pracy. Ta grupa uczestników została wyłoniona na podstawie analizy przyczyn i okoliczności wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń w zakładach górnictwa podziemnego - informuje Jolanta Talarczyk, rzeczniczka WUG. - Stwierdzono przypadki tolerowania przez osoby dozoru ruchu niebezpiecznych zachowań podległych pracowników, a także wysoką wypadkowość wśród osób dozoru ruchu, zwłaszcza o małym doświadczeniu zawodowym. Podobne wnioski wynikały z badań ankietowych górniczych załóg, które przeprowadzane były w kilku kopalniach w ubiegłym roku.

Powtarzającymi się przyczynami wypadków i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem osób dozoru ruchu o krótkim stażu jest niewystarczająca znajomość przepisów i obowiązków związanych z wykonywaną przez nich pracą. Przyczynami są także: małe doświadczenie zawodowe oraz nieprzestrzeganie ustaleń projektów technicznych i obowiązujących procedur.

- Dlatego w zakresie działalności prewencyjnej WUG pojawia się program dotyczący adaptacji zawodowej skierowany do tej grupy pracowników. Jego celem jest zmniejszenie udziału wypadków spowodowanych "czynnikiem ludzkim" oraz eliminowanie ryzykownych zachowań górników - dodaje rzecznik prasowy WUG.

W programie szkolenia zaplanowano cztery bloki tematyczne obejmując następujące zagadnienia:
• zasady prowadzenia ruchu zakładu górniczego,
• zakres czynności osób dozoru ruchu,
• szkolenia i adaptacja zawodowa,
• organizacja pracy,
• obsługa maszyn i urządzeń górniczych,
• postępowanie w przypadku zaistnienia wypadków i niebezpiecznych zdarzeń.

Zaplanowano cztery, jednodniowe szkolenia w 4, 6, 13 i 15 listopada. Wykładowcami są pracownicy WUG i przedstawiciele kierownictwa okręgowych urzędów górniczych. Przygotowano dwa spotkania dla pracowników zakładów górniczych Kompanii Węglowej SA i po jednym spotkaniu dla pracowników zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego SA i Południowego Koncernu Węglowego SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

KSSE wspiera strategiczną inwestycję Nitroerg

Spółka Nitroerg zbuduje w Krupskim Młynie nowy zakład produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych podwójnego zastosowania – pentrytu oraz heksogenu. Projekt o wartości około 300 mln zł wspiera Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Inwestycja jest kolejnym przykładem wykorzystania możliwości, jakie od lipca 2025 roku Polska Strefa Inwestycji oferuje przedsiębiorstwom realizującym projekty w sektorze obronnym – podkreślił Rafał Żelazny, prezes KSSE.