węgiel

Lista artykułów

Prądu z węgla coraz mniej

Energetyka zawodowa, tak w Polsce, jak i na świecie, z roku na rok zużywa coraz mniej węgla. Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że jeśli chodzi o węgiel kamienny, w kraju w 2019 r. padł rekord – zużycie spadło do 36,1 mln t. Było to o 3,1 mln t mniej niż rok wcześniej i o 11,6 mln t mniej niż w najlepszym 1990 r. Ten spadkowy trend utrzyma się przez następne lata, bo stale

Paliwa z miału węglowego do kotłów małej i średniej mocy z unijną dotacją

Opracowanie paliwa z miału węglowego do kotłów małej i średniej mocy czy stworzenie powiązanej z aplikacją gry planszowej, mającej wspierać psychoterapię - to niektóre koncepcje firm z woj. śląskiego, które mają zostać wdrożone dzięki unijnym dotacjom przyznanym przez zarząd województwa. W piątek w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego jego przedstawiciele wręczyli

1547738009 tauron nowy blok 910mw tauron 1

W minionym roku udział węgla w produkcji prądu spadł poniżej 70 procent

Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. - wynika z danych udostępnionych przez fundację Instrat, a opartych na informacjach Agencji Rynku Energii. W 2019 r. udział węgla przekraczał 73 proc. Z udostępnionych danych wynika, że w 2020 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 158,5 TWh, wobec niespełna

Chłodna zima sprzyja węglowi, a ceny tego surowca spadają

Początek 2021 r. stłumił nastroje sporej części uczestników międzynarodowego rynku węgla, po grudniowym okresie silnych wzrostów - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). W europejskich portach ceny tego surowca spadły, jednak - jak wskazują analitycy - chłodna zima sprzyja węglowi. „Ceny surowca w terminalach węglowych zarówno w Europie, jak i RPA obniżyły się

Dla mieszkańców Bełchatowa decyzja o transformacji energetycznej racjonalna, ale trudna

Jako racjonalną i nieuniknioną, choć trudną ocenili mieszkańcy Bełchatowa i okolic decyzję o transformacji energetycznej - wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię 4P Research Mix dla Grupy PGE. Świadomość, że kopalnia w ich mieście zostanie zamknięta, ma 84 proc. badanych. Jak przekazała  rzeczniczka Grupy PGE Małgorzata Babska, badanie dotyczyło postaw względem

Węgiel potrzebny jest nawet w Tatrach

Schroniska górskie w Tatrach od pewnego czasu ogrzewane są nie tylko drewnem i węglem. Jeśli przyjrzeć się, z jakich źródeł energii korzystają te obiekty, to okaże się, że mamy tu prawdziwą mozaikę paliw, może poza olejem opałowym. Wykorzystywane są tu zarówno tradycyjne paliwa, czyli węgiel kamienny i drewno, jak również od pewnego czasu gaz ziemny. Ale nie tylko. - Obiekty

1611931941 konfa jsw dawid lach

Innowacyjność przyszłością branży

 Jastrzębska Spółka Węglowa z każdym rokiem prowadzi eksploatację w coraz trudniejszych warunkach geologiczno-górniczych. Za 10 lat średnia głębokość wydobycia będzie przekraczała kilometr, a temperatura górotworu sięgała 45 st. Celsjusza. – Nie będziemy w stanie wydobywać zakładanej ilości węgla bez wprowadzania innowacyjnych rozwiązań – powiedział Artur Dyczko,

Halemba rozcina ściany

  Trudny rok ma za sobą ruch Halemba kopalni Ruda. Walka z licznymi zagrożeniami, a także komplikacje wywołane pandemią koronawirusa mocno dały się załodze we znaki. Pomimo licznych przeciwności udało się osiągnąć dobry wynik. Wydobyto 1,5 mln t węgla i wydrążono ponad 7 tys. m wyrobisk.  Sekcje kolosy – Mamy dwuścianowy model kopalni i przy takim zostaniemy również w