Przemysł górniczy w Zjednoczonym Królestwie, paradoksalnie jest coraz bardziej popularny. Także w BBC News

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wielka Brytania nie poprzestaje jednak tylko na miękkich sojuszach bez żadnej mocy sprawczej i swoją pozycję wśród obrońców klimatu chce również podkreślić całkowitym pożegnaniem z węglem

fot: Andrzej Bęben/ARC

Choć w obecnej sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie ma szans na powrót do górnictwa węglowego, to nie oznacza wcale, że o przemyśle tym zapomniano.

Podejmuje się jednak w tym kierunku coraz więcej inicjatyw. Symbolicznym wyrazem tego stanu jest walka o uruchomienie kopalni węgla kamiennego Whitehaven w Zachodniej Cumbrii. Choć jej przyszłość nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta, to jednak przemysł górniczy w Zjednoczonym Królestwie, paradoksalnie jest coraz bardziej popularny. Świadczy o tym nie tyko pamięć o tym górnictwie w tradycyjnych rejonach jego wydobycia, ale przede wszystkim stały dział publikacji o nim w BBC News, które uznawane jest jako reprezentujące opinie rządu UK.

To, co najlepsze z nas
BBC News przypomina o wznowieniu obchodów 150. rocznicy Górniczej Gali Durham. Północno–wschodni region UK Durham słynie z najstarszego górnictwa węglowego w tym kraju. Pierwsza kopalnia węgla w okolicy została otwarta w 1844 roku, a kilka kolejnych szybów po wybraniu złoża zostało zatopionych w latach 50. i 60 XIX wieku.

Kopalnie zatrudniały nie tylko setki mężczyzn, kobiet i dzieci, ale na tym obszarze rozwinęło się również całe mnóstwo innych gałęzi przemysłu i usług. Znaczne ilości węgla wydobywano tu jeszcze w średniowieczu. Rewolucja przemysłowa doprowadziła do ogromnej ekspansji eksploatacji zasobów węglowych, ponieważ właściciele kopalń byli w stanie dotrzeć do głębszych i bardziej opłacalnych pokładów.

Od końca XVIII wieku główni właściciele ziemscy hrabstwa, gromadzili ogromne bogactwa ze swoich kopalni. W XIX wieku rozwój przemysłu wydobywczego przekształcił krajobraz i ludność powiatu. Wszędzie powstawały wioski górnicze, a pracownicy migrujący ze wszystkich części Wielkiej Brytanii powiększali siłę roboczą. Przemysł wywarł ogromny wpływ na związki zawodowe, zdrowie publiczne i mieszkalnictwo oraz bezpieczeństwo kopalń.

Gala Durham Mines to zarówno uroczystość, jak i festyn z paradą orkiestr i górników, przemówieniami oraz deklamacjami i deklaracjami. Na każdej z tych uroczystości obchodzonych od 1871 r., każdorazowo w dniu 12 sierpnia, gromadzi się kilka tysięcy ludzi. Uroczystości te organizuje Stowarzyszenia Górników Durham (DMA).

Tegoroczna parada górnicza ze względu na obostrzenia Covid-19 została odwołana. Jednak BBC w relacji z ostatniej takiej imprezy cytuje wystąpienie sekretarza DMA, który powiedział : „Gala reprezentuje to, co najlepsze z nas. Chodzi o społeczność, ludzkiego ducha i nasze pragnienie wzajemnego dbania o siebie i budowania lepszego świata”. Zapowiadana przez BBC następna tego rodzaju uroczystość górnicza odbędzie się 9 lipca 2022 r.

Ironia zielonej rewolucji
Kolejnym wydarzeniem wskazującym na powrót górników do swojej kopalni jest sygnalizowana przez BBC próba uruchomienia odzysku litu z wody pochodzącej z odwadniania kopalni miedzi i cyny South Crofty w Kornwalii.

Przy tej okazji prof. Richard Herrington, szef nauk o Ziemi w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej wyraził opinię, że „Ironią zielonej rewolucji jest to, że – przynajmniej w perspektywie średnio- i krótkoterminowej – potrzebujemy dostaw nowych metali wydobywanych z ziemi. Idealnie powinniśmy pracować w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, w której po prostu poddajemy recyklingowi używane przez nas metale. Ale w tej chwili nie możemy tego zrobić. Po prostu wzrost jest zbyt szybki. Aby osiągnąć cel zerowy netto, potrzebujemy teraz tych technologii, więc myślę, że będziemy kontynuować wydobycie”.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.