węgiel

Lista artykułów

Zrewidować plany dekarbonizacji

  Państwo i samorządy będą musiały do 2030 r. zapewnić wsparcie dla 14 tys. pracowników górnictwa, zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Liczba ta wzrośnie nawet do 36 tys., jeśli proces dekarbonizacji zostanie przyspieszony o 10 lat – zwracają uwagę autorzy najnowszego raportu Instytutu Badań Strukturalnych „Dekarbonizacja i zatrudnienie w

Górnicy lubią zimę

  Tęgie mrozy to zwykle okres prosperity dla kopalń i sprzedawców węgla. Póki co jednak meteorolodzy raczej nie prognozują powrotu „Bestii ze Wschodu”. Efektem dużych mrozów, z którymi mieliśmy do czynienia, było zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych poinformowali, że w poniedziałek, 18 stycznia 2021 r., o

Chcą powrotu Ostrołęki

Po zakończeniu poniedziałkowych rozmów w sprawie umowy społecznej przedstawiciele związków zawodowych podkreślali, że jedną z kluczowych kwestii są inwestycje w niskoemisyjne technologie węglowe. Po raz kolejny wróciła również kwestia węglowej Ostrołęki. Początkowo nowy blok Elektrowni Ostrołęka C miał być ostatnią tego typu nową jednostką opalaną węglem. Elektrownia

Ministrowie wzywają do wycofania wsparcia dla paliw kopalnych

W poniedziałek, 25 stycznia, ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęli konkluzje w sprawie dyplomacji klimatycznej i energetycznej oraz realizacji zewnętrznego wymiaru Europejskiego Zielonego Ładu. Ministrowie wskazali między innymi na trwałe zagrożenie dla ludzkości zmianami klimatycznymi i wezwali do wycofania wsparcia dla paliw kopalnych. W

Węgiel pozostaje paliwem na kolei

Węgiel, choć w fomie szczątkowej, w dalszym ciągu wykorzystywany jest jako paliwo na kolei. Jak wynika z danych posiadanych przez Urząd Transpotu Kolejowego, w 2020 r. parowozy kursowały zarówno na trasach normalnotorowych, jak i wąskotorowych. Używane były wyłącznie do przewozów pasażerskich. - W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 r., czynne normalnotorowe lokomotywy parowe

Związkowcy chcą powrotu Ostrołęki na węgiel

Prawie siedem godzin trwały poniedziałkowe (25 stycznia) związkowo-rządowe rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. Jak podkreślił Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, jednym z postulatów strony związkowej jest dokończenie budowy Elektrowni Ostrołeka C w technologii węglowej. - Co dzisiaj ustaliliśmy? Być może niewiele, ale nadzieja na

Polska energetyka trzy razy bardziej emisyjna niż średnia UE

W 2020 r. produkcja energii elektrycznej z OZE w UE po raz pierwszy była wyższa niż z paliw kopalnych. Emisja towarzysząca produkcji jednostki energii elektrycznej w Polsce była trzy razy wyższa od średniej unijnej - wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember. W opublikowanym w poniedziałek raporcie Ember, powstałym przy współpracy Agora Energiewende, podkreśla, że jeśli chodzi

Sprzedawcy węgla pod lupą UOKiK

W 2020 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła 517 kontroli jakości paliw stałych. W 39 przypadkach sprzedawany węgiel nie spełniał wymagań jakościowych - przekazał  UOKiK. Dodano, że w 100 przypadkach paliwo nie spełniało wymagań określonych w świadectwach. Zgodnie z przepisami instytucją odpowiedzialną za kontrole składów węgla jest Inspekcja Handlowa. Detaliczni sprzedawcy