węgiel

Lista artykułów

800 mln t węgla do wydobycia do 2049 roku

Zgodnie z ubiegłorocznym wrześniowym porozumieniem, ostatnie kopalnie wydobywające węgiel energetyczny mają fedrować do 2049 r. Czy tak rzeczywiście będzie, trudno dziś powiedzieć, ale analizy ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa potwierdzają, że przyjęty w porozumieniu harmonogram funkcjonowania poszczególnych kopalń technicznie jest możliwy do realizacji. Oś czasu

Trzeba korygować „zielone” ambicje

Bruksela węgla nie lubi i raczej nie ma szans na to, żeby zmieniła ten kierunek myślenia. To z pewnością nie ułatwia pracy instytucji takiej, jak Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. To jedna z wielu kwestii, którą portal netTG.pl porusza w rozmowie z nowym prezydentem Stowarzyszenia VLADIMIREM BUDINSKÝM. - W styczniu został pan powołany na stanowisko

Czarne złoto i płeć piękna

Jaki węgiel kopalnia wydobywać będzie z nowego złoża? One wiedzą o tym pierwsze. Każdego dnia przyjmują do analiz dziesiątki próbek węgla i powietrza. Oceniają je, potwierdzają jakość, wydają opinie. Panie zatrudnione w laboratorium kopalni Mysłowice-Wesoła to niezastąpiona część załogi. Strumień urobku trafia z dołu kopalni do Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla. Tu

Tak Zachód kłania się czerwonym Chinom

- Polska jest obok Niemiec i Czech kluczowym krajem węglowym Unii Europejskiej. Bez Polski Euracoal nie miałby tak ważnej pozycji, jaką ma obecnie – twierdzi Vladimir Budinský, obecny prezydent Euracoal, organizacji zrzeszającej producentów węgla. W styczniu br. zastąpił on na tym stanowisku Tomasza Rogalę, prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej. Budinský podkreśla, że w 2050

1581692641 universalcoal

Węgiel nieznacznie podrożał

- Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w styczniu br. wzrosły o 0,5 proc. wobec grudnia ub. roku, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 3,3 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki był w styczniu tańszy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco droższy. Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i

Mniejsze wydobycie, większa sprzedaż

W styczniu tego roku polskie kopalnie wydobyły ok. 4,4 mln ton węgla, zaś wielkość sprzedaży tego surowca osiągnęła 4,3 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Styczniowe wydobycie było znacząco mniejsze niż rok wcześniej, wzrosła natomiast sprzedaż węgla. W poniedziałek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym

Rezygnacja z węgla byłaby nieuzasadniona ekonomicznie

Ograniczenie emisji pyłów i gazów do atmosfery bez rezygnacji z węgla - to jeden z długofalowych celów energetycznych, jakie stawia sobie spółka Sudeckie Hotele i Schroniska, zarządzająca kilkunastoma obiektami położonymi od Masywu Śnieżnika po Góry Izerskie. Ewentualne przejście sudeckich schronisk górskich na ogrzewanie elektryczne w obecnych realiach byłoby nieekonomiczne.

Rok 2049 nierealny bez inwestycji w górnictwie

Termin 2049 r. jest maksymalną datą udziału węgla w produkcji energii. W 2030 r. planowanych jest jeszcze 56 proc. udziału węgla w energetyce, a to oznacza, że dzisiaj musimy rozmawiać także o inwestycjach w górnictwie – podkreśla Krzysztof Tchórzewski, były minister energii. Polityk wziął udział w ubiegłotygodniowych obradach sejmowej Komisji ds. energii, klimatu i aktywów