samorządy

Lista artykułów

Górnictwo: samorządy przeciwko nowelizacji Prawa geologicznego

Samorządy skupione w Śląskim Związku Gmin i Powiatów są przeciwne ograniczaniu ich uprawnień w proponowanej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Przygotowany w resorcie środowiska projekt ma m.in. uprościć proces uzyskiwania koncesji na wydobywanie kopalin. Opublikowane w piątek, 8 grudnia, stanowisko w tej sprawie przyjęło podczas niedawnych obrad zgromadzenie ogólne

Górnictwo: wojewoda kwestionował już uchwały samorządów

Podczas uroczystości barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej minister energii Krzysztof Tchórzewski skrytykował samorządy, które w swoich planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczają tereny, gdzie są zasoby węgla, np. pod budownictwo mieszkaniowe. Zwracając się do wojewody Jarosława Wieczorka minister energii sugerował weryfikację uchwał samorządów lokalnych zawierających

Media: zima szybsza od urzędników, a mieszkańców odstraszają rachunki

W wielu samorządach w Polsce nie wymieniono w ciągu roku ani jednego kopciucha. Eksperci niepokoją się, że stracono ostatnie miesiące, a sezon grzewczy już się zaczął - podaje w środę, 29 listopada, "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika z sondy "DGP", niewiele gmin dopłaciło z własnych środków do inwestycji w bardziej ekologiczne ogrzewanie. W efekcie m.in. w Kołobrzegu,

Ruda Śląska: miliony na drogi w przyszłorocznym budżecie

W przyszłym roku samorząd Rudy Śląskiej chce wydać 71 mln zł na budowę dróg - to prawie połowa zaplanowanych wydatków inwestycyjnych. Najwięcej środków pochłonie budowa kolejnych odcinków trasy N-S. Tylko na ten cel lokalne władze zabezpieczyły 40 mln zł. Według przyjętego projektu budżetu Ruda Śląska, licząca ok. 140 tys. mieszkańców, wyda w przyszłym roku na

Śląskie: samorządowcy chcą zmiany prawa, by walczyć z odpadami

Wyposażenie organów ochrony środowiska w silniejsze instrumenty kontrolne, ujednolicenie kar za nielegalne działania związane z odpadami, a także uznanie ich za przestępstwo a nie wykroczenie - postulują samorządowcy woj. śląskiego. Kontekstem jest narastający problem przeciwdziałania składowaniu i magazynowaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych - w woj. śląskim

Bytom: urzędnicy nie dostaną pensji w grudniu

Bytomscy urzędnicy nie otrzymają w grudniu pensji. Ze względu na trudną sytuację finansową lokalne władze zmieniły regulamin wynagrodzeń i przesunęły wypłaty na początek stycznia. Brak pensji przed świętami ma częściowo zrekompensować nagroda roczna i świadczenia socjalne. Bytom od lat zmaga się z trudną sytuacją finansową. W tym roku deficyt w budżecie miasta wyniesie 44

Ruda Śląska: unijne pieniądze na e-usługi

Samorząd Rudy Śląskiej pozyskał 4,3 mln zł dofinansowania z UE na rozwój e-usług z zakresu geodezji i kartografii. Dzięki temu sprawy związane z udostępnieniem kopii map czy wypisami z ewidencji gruntów i budynków będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. - Wszystko odbywać się będzie przez internet: złożenie wniosku, wykonanie przelewu i odbiór potrzebnego dokumentu lub

1509175254 donocik bondaruk gig

GIG: wyróżnienie dla zastępcy naczelnego dyrektora

W czwartek (19 października), podczas uroczystej sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Śląskiego, dr inż. Jan Bondaruk, zastępca naczelnego dyrektora ds. inżynierii środowiska Głównego Instytutu Górnictwa, został wyróżniony Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaka została przyznana za całokształt działalności oraz szczególne osiągnięcia w pracy