Śląskie: zgłosili samorządowi projekty społeczne dla Bytomia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Samorząd Bytomia przewiduje nagrody po 10 tys. zł dla autorów najlepszych pomysłów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ponad 40 chętnych z całej Polski zgłosiło samorządowi Bytomia chęć wzięcia udziału w konkursie na pomysł na innowacyjne projekty społeczne dla tego miasta. Dopuszczeni będą mieli czas, by przedstawić swoje prace konkursowe, do 3 kwietnia br.

Samorząd Bytomia przewiduje przy tym nagrody po 10 tys. zł dla autorów najlepszych pomysłów - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań.

Jak poinformował w piątek, 23 marca, bytomski magistrat, w upływającym 19 marca terminie składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, 39 wniosków wpłynęło w sposób właściwy, jeden z nich jednak miał uchybienia formalne, więc wnioskodawca nie został dopuszczony do konkursu. Dwa wnioski zostały złożone po terminie i niezgodnie z wymogami regulaminu.

Wnioskodawcy, którzy przeszli weryfikację, zostali już poinformowani o dopuszczeniu do udziału w konkursie. Zgłosiły się osoby prywatne i organizacje pozarządowe z wielu miejscowości: Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Częstochowy, Żor, Suszca, Katowic, Łazisk Górnych, Wojkowic, Tychów, Chrząstkowic czy Krzeszowic.

Kolejny termin - składania pomysłów na udostępnionych formularzach - minie 3 kwietnia br. Pomysły należy umiejscowić w czasie, wycenić i określić harmonogram działań. Projekty muszą być założone na okres 12-18 miesięcy, ich wartość powinna opiewać na 0,1-2 mln zł, a całość odnosić się do wytycznych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - w tym źródle należy też szukać ich finansowania.

Pomysły na innowacyjne projekty społeczne powinny dotyczyć którejś z 10 kategorii. Obejmują one: działania na rzecz integracji osób, rodzin, grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, wsparcie społeczno-zawodowe osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem, programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, programy aktywizacji skierowane do osób usamodzielnianych czy programy na rzecz wzmacniania potencjału społecznego i zawodowego lokalnych społeczności.

Druga część kategorii mieści: podnoszenie jakości i dostępności usług wsparcia rodziny, rozwój usług mieszkalnictwa wspieranego, rozwój usług opiekuńczych, rozwój środowiskowych form usług społecznych oraz zwiększanie dostępu i jakości usług zdrowotnych.

Pomysł musi być innowacyjny, nowatorski w dotychczasowych praktykach funkcjonowania miasta. Musi odnosić się do miejskich dokumentów: m.in. Gminnego Programu Rewitalizacji. Uczestnicy konkursu powinni też zapoznać się z mapą projektów unijnych w Bytomiu. Mogą korzystać np. z wyników badań jakości życia przeprowadzonych w ramach projektu pilotażowego rewitalizacji.

Zgłaszane projekty ma oceniać sąd konkursowy, w skład którego wchodzą m.in. twórcy projektów społecznych i specjaliści w zakresie funduszy unijnych. Dokładne informacje, regulaminy i formularze dostępne są na stronie: bytomodnowa.pl. Po wyborze pomysłów (laureaci mają być znani po 12 kwietnia) miasto ma ogłosić otwarty konkurs na ich realizację.

Regulamin ogólnopolskiego konkursu zakłada wypłacenie nagród po 10 tys. brutto "dla zwycięzcy konkursu". Przewidziano nagrodzenie łącznie 10 prac konkursowych. Jednocześnie - jak zaznaczono w regulaminie - w każdej kategorii konkursowej mogą zostać nagrodzone maksymalnie trzy prace konkursowe z najwyższą ilością punktów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.