Ruda Śląska: przy unijnym wsparciu odnowią podwórka

fot: Maciej Dorosiński

Magistrat w specyfikacji szczegółowo warunki, które muszą spełniać firmy chcące przystąpić do przetargu...

fot: Maciej Dorosiński

Samorząd Rudy Śląskiej rozpocznie w tym roku rewitalizację wybranych podwórek; planuje też zakończyć rozpoczętą w ub. roku przebudowę centralnej części dzielnicy Orzegów. To dwa projekty miasta, które otrzymały właśnie 7 mln zł unijnej dotacji na tereny zdegradowane.

O rozstrzygnięciu konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dotyczącego rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego poinformował w środę koordynujący go Związek Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego. Dofinansowanie kwotą ponad 108 mln zł otrzyma 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł.

Dwa z nich przygotował samorząd Rudy Śląskiej. Miasto na zagospodarowanie przestrzeni centralnej części Orzegowa oraz rewitalizację 10 podwórek otrzyma łącznie ponad 7 mln zł. Jak przekazał w środę rudzki magistrat, prace przy pierwszym projekcie trwają od kilkunastu miesięcy i zakończą się w czerwcu br. Gruntowne modernizacje podwórek mają rozpocząć się w tym roku.

Cytowany w informacji wiceprezydent miasta Michał Pierończyk wyjaśnił, że projekt dotyczący podwórek dotyczy przestrzeni wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie, wybranych jeszcze w 2015 r. "Są one zaniedbane nie tylko pod kątem infrastruktury, ale też w wymiarze społecznym i ekonomicznym" - wskazał Pierończyk.

Do rewitalizacji w pierwszym etapie miejskiego programu rewitalizacji podwórek przeznaczono pięć takich miejsc położonych w dzielnicy Wirek (ul. Krasińskiego 20,22,22a, ul. Sienkiewicza 11, 13,13a, ul. Strażacka 12-Kałusa 18-28, ul. Dąbrowskiego 7,9,11, ul. Tuwima-Sienkiewicza-Odrodzenia), trzy w dzielnicy Ruda (ul. Jana III Sobieskiego, ul. Matejki 2-12 i ul. Matejki 7,9-Górnicza-Wesoła) i po jednym w Orzegowie (ul. Hlonda, Grunwaldzka, Bytomska) i Nowym Bytomiu (ul. Niedurnego 28).

"Wszystkie te przestrzenie charakteryzuje deficyt infrastrukturalny, a najczęstsze problemy to brak właściwego odwodnienia terenu, brak odpowiednio utwardzonych dróg dojazdowych, czy parkingów. Problemem jest też zły stan lub nieodpowiednie rozmieszczenie ścieżek i chodników, a także oświetlenia oraz fatalny stan lub całkowity brak małej architektury i urządzeń dla dzieci" - wyjaśnił wiceprezydent.

Miasto ma już gotową dokumentację projektową dla wszystkich podwórek oraz większość pozwoleń na budowę. Zamierza rewitalizować podwórka etapami. W tym roku chce odnowić trzy lub cztery podwórka; najpierw przeprowadzając przetargi na wykonawców. Do projektu w tym zakresie o wartości 7,4 mln zł dostało ok. 4 mln zł dofinansowania.

Drugi z dofinansowanych projektów dotyczy rewitalizacji centralnej części Orzegowa - kwartału między ulicami: Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Przewidziane do czerwca br. prace obejmują przebudowę terenu wokół kościoła św. Michała Archanioła oraz urządzenie dotąd niezagospodarowanego obszaru przy ul. Czapli - między budynkiem Centrum Inicjatyw Społecznych, a wybudowanym w ub. roku parkingiem.

Docelowo mają powstać tam połączone ze sobą dwie przestrzenie: tzw. plac górny - wokół kościoła oraz plac dolny - poniżej. Ich łącznikiem będzie istniejąca skarpa, na której wybudowane zostaną schody oraz pochylnia dla niepełnosprawnych. Na skarpie zostaną zainstalowane stopnie do siedzenia; na dolnym placu powstanie fontanna. Całość uzupełnią przebudowane oświetlenie, nowe ławki i pergola. Przebudowany zostanie też fragment ul. Czapli.

Miasto akcentuje, że od początku perspektywy finansowej na lata 2014-2020 z funduszy zewnętrznych pozyskało już ponad 307 mln zł na 40 projektów, dodatkowo na ocenę czeka aktualnie 17 wniosków o łącznie ok. 47 mln zł. Na rewitalizację w tym roku Ruda Śląska zamierza przeznaczyć 21 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.