samorządy

Lista artykułów

Górnictwo: ograniczenie opłaty eksploatacyjnej dotknie najbogatsze gminy

Ograniczenie dochodów gmin z tytułu opłaty eksploatacyjnej będzie niewielkie i dotknie tylko najbogatsze samorządy w Polsce - podkreślił w piątek, 26 stycznia, w Sejmie Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Dodał, że te pieniądze trafią m.in. na rekultywację terenów pogórniczych. Wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju był pytany w piątek w Sejmie przez posłanki

Ruda Śląska: przy unijnym wsparciu odnowią podwórka

Samorząd Rudy Śląskiej rozpocznie w tym roku rewitalizację wybranych podwórek; planuje też zakończyć rozpoczętą w ub. roku przebudowę centralnej części dzielnicy Orzegów. To dwa projekty miasta, które otrzymały właśnie 7 mln zł unijnej dotacji na tereny zdegradowane. O rozstrzygnięciu konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dotyczącego

Samorząd: sejmik śląski przyjął wieloletnią prognozę i budżet

Sejmik woj. śląskiego przyjął w poniedziałek, 15 stycznia, wieloletnią prognozę finansową na lata 2018-2030 i budżet woj. śląskiego na 2018 r. Obie uchwały przyjęto z poprawkami zarządu województwa wynikającymi z negatywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. W grudniu ub. roku RIO zakwestionowała pierwotne projekty obu dokumentów. Na początku stycznia br.

Rybnik: wyczerpały się już pieniądze na ekodotacje

Kwota 5 mln zł, którą władze Rybnika zaplanowały w tym roku na wsparcie inwestycji służących ochronie środowiska, została już wyczerpana - podał w piątek, 5 stycznia, Urząd Miasta. Mieszkańcy ubiegający się o wsparcie ustawiali się 2 stycznia w gigantycznych kolejkach. Niewykluczone, że pula środków na dotacje zostanie zwiększona. Rybnik to jedno z miast w woj. śląskim,

Śląskie: zarząd województwa przedstawi autopoprawki do budżetu

Zarząd woj. śląskiego przed najbliższą sesją sejmiku przedstawi radnym projekty budżetu na ten rok i wieloletniej prognozy finansowej z autopoprawkami wynikającymi z zastrzeżeń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. W grudniu ub. roku RIO zakwestionowała oba projekty. W ub. tygodniu samorząd przesłał do RIO wyjaśnienia i poprawki projektów, a w czwartek odbyło się kolegium

Śląskie: samorząd województwa czeka na decyzję izby obrachunkowej

Samorząd woj. śląskiego czeka na decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach ws. zaopiniowanych wcześniej negatywnie projektów wieloletniej prognozy finansowej oraz budżetu regionu na 2018 r. W ub. tygodniu samorząd przesłał do RIO wyjaśnienia i poprawki. Wobec negatywnych opinii RIO dla projektów budżetu oraz wieloletniej prognozy oba dokumenty zostały zdjęte z porządku

Metropolia: w budżecie środki na inwestycje w słabszych gminach

Uruchomienie Metropolitalnego Funduszu Solidarności przewidują przyjęte we wtorek, 19 grudnia, główne dokumenty finansowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Fundusz ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin GZM, zmniejszając różnice w rozwoju poszczególnych członków metropolii. Zgodnie z dotychczasowymi uzgodnieniami gminy do 19 stycznia mają w podokręgach GZM przygotować

Tychy: samorząd przejmie oświetlenie uliczne od Taurona

Do końca roku samorząd Tychów, po ponad dwóch latach starań, przejmie od spółki Tauron Dystrybucja oświetlenie uliczne w mieście. W przyszłym roku kosztem kilkunastu milionów złotych ma rozpocząć się jego modernizacja. Zgodnie z przepisami, finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg na terenie gminy jest zadaniem własnym samorządu. Jednak w większości przypadków