Sosnowiec: myślą o przetargu na stadion, halę i lodowisko

fot: Maciej Dorosiński

Mieszkańcy Sosnowca zgłosili do Urzędu Miasta blisko 200 propozycji dotyczących budżetu obywatelskiego

fot: Maciej Dorosiński

W sierpniu br. samorząd Sosnowca zamierza ogłosić dwuetapowy przetarg na budowę stadionu, hali i lodowiska na Górce Środulskiej w tym mieście. Według kosztorysu budowa obiektów może kosztować ok. 164 mln zł, a kolejne 34 mln zł - zagospodarowanie terenu.

Inwestycję - przygotowywaną pod hasłem Zagłębiowskiego Parku Sportowego - zaprojektowało już na podstawie umowy z października 2016 r. biuro JSK Architekci.

Jak poinformował PAP w środę wiceprezydent Sosnowca Jeremiasz Świerzawski, architekci złożyli już w urzędzie miasta projekt budowlany potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę. Obecnie przygotowują - z terminem do końca lipca br. - specyfikację wykonania i odbioru robót, przedmiary i inną dokumentację potrzebną do ogłoszenia przetargu.

- Z początkiem sierpnia będziemy chcieli ogłaszać przetarg - powiedział Świerzawski zapowiadając, że będzie on miał formułę dwustopniową. W pierwszym etapie punktowane będzie m.in. doświadczenie potencjalnych wykonawców. W drugim zakwalifikowane firmy mają brać udział w aukcji elektronicznej. Pierwszych prac ziemnych miasto spodziewa się w IV kw. br.

Samorząd Sosnowca zakłada budowę w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego, stadionu piłkarskiego na 12 tys. widzów (z możliwością rozbudowy do 15 tys.), hali sportowej na 3 tys. miejsc i lodowiska na ok. 2,5 tys. miejsc oraz infrastruktury rekreacyjnej, a także zagospodarowania otoczenia wraz z miejscami parkingowymi.

Po tym, jak firma JSK Architekci, która zaprojektowała m.in. stołeczny Stadion Narodowy i stadion warszawskiej Legii, zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji Parku, samorząd Sosnowca prowadził z nią kilkumiesięczne negocjacje ws. zamówienia projektu. Ostatecznie wynegocjowana cena wyniosła 6,3 mln zł brutto.

Łączny koszt obiektów i otoczenia oszacowano w kosztorysie inwestorskim na 198,4 mln zł. Miasto na razie nie informuje, jak zamierza sfinansować przedsięwzięcie. Według Świerzawskiego do przygotowanej już, zleconej analizy finansowej samorządowcy zgłosili jeszcze uwagi. Sprawę zamierzają też - przed upublicznieniem w przewidywanej perspektywie paru tygodni - przedyskutować z radnymi.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę inwestycji m.in. wiekiem istniejącej w mieście infrastruktury sportowej. Stadion Ludowy, Hala Żeromskiego i Stadion Zimowy pochodzą z lat 50. i 70. ub. wieku, a wysokie koszty ich utrzymania i konieczność ciągłej modernizacji powodują, że bardziej opłacalna staje się budowa nowych obiektów. Ich powstanie założono w strategii rozwoju miasta już w 2007 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.