samorządy

Lista artykułów

Śląskie: Metropolia wystąpiła do premiera w sprawie cen energii

Apel o uchronienie samorządów i ich mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami cen energii skierował do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu 41 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak. Został on wystosowany jeszcze przed piątkowymi, 21 grudnia, decyzjami rządu w tej sprawie. Jak poinformował w

Sosnowiec: przetarg na nowy kompleks sportowy

Przetarg na wykonanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego, składającego się ze stadionu, hali i lodowiska, ogłosił sosnowiecki samorząd. Szacowana na 162,8 mln zł, zaprojektowana już inwestycja, miałaby być gotowa w 2022 r. O ogłoszeniu przetargu przez miasto - w imieniu miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy - poinformował PAP w poniedziałek, 5 listopada, rzecznik

Wybory: komisje sporządziły prawie 80 tysięcy protokołów

Według stanu na godz. 6 rano w poniedziałek, 22 października obwodowe komisje wyborcze sporządziły 79 647 na ok. 116 tys. protokołów. Spośród sporządzonych dotąd protokołów 23 592 zostały zweryfikowane pozytywnie przez komisje wyższego stopnia – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. PKW podczas porannej, poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała, że we

Samorządy po nowemu

Już w niedzielę, 21 października, decydujemy o tym, kto będzie rządzić w naszej gminie, powiecie i województwie. Są to pierwsze wybory samorządowe po nowelizacji Prawa wyborczego. Co to oznacza w praktyce? Zmiana, wokół której toczyła się najszersza dyskusja, dotyczyła wprowadzenia dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z zasadą lex retro non agit

W mediach: elektryczny horror w samorządach

Lokalne władze w szoku przeglądają oferty sprzedawców prądu, unieważniają przetargi i biją na alarm. Droższy prąd oznacza droższą kolej, szkoły i szpitale - czytamy w środowym Pulsie Biznesu, 26 września. "Przełom lata i jesieni to tradycyjny okres kontraktowania dostaw energii na przyszły rok i kolejne lata" - przypomina w środę gazeta. Dodaje ponadto, że "negocjacje

Śląskie: samorządy za budową Centrum Aktywnego Wypoczynku

Zapisaną w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju budowę górskiego kompleksu turystyczno-hotelowego w rejonie Brennej, popierają samorządy lokalne i wojewódzki. W piątek, 31 sierpnia, urząd marszałkowski poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie. Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, list intencyjny ws. poparcia inicjatywy powstania

1506402178 smieci portalsamorzadowy pl

MŚ: porzucone składowiska na barkach samorządów

- Gdy firma porzuci składowisko, to odpowiedzialność spada na samorząd - powiedział we wtorek, 26 czerwca, minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że jeśli jednak samorządy będą aktywnie pracować nad utylizacją odpadów, to mogą liczyć na pomoc. Kowalczyk powiedział w Polsacie, że za porzucone składowiska śmieci "obowiązek ciąży oczywiście na firmie, która te odpady

Rząd: walka ze smogiem wesprze współpracę z samorządami

- Jedną z przeszkód w działaniach antysmogowych w Polsce jest brak kultury współpracy rządu z samorządem; wraz z rozwiązaniami dotyczącymi ubóstwa energetycznego chcemy budować platformę takiej współpracy - powiedział pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny. Woźny uczestniczył w czwartek, 21 czerwca, w Katowicach w konferencji podsumowującej inicjatywę