kopalnie

Lista artykułów

Negocjaje w sprawie umowy społecznej przerwane do wtorku

Sześć godzin trwała piątkowa runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami rządu i związków zawodowych dotyczących górnictwa i transformacji województwa śląskiego. Rozmowy zostaną wznowione we wtorek, 20 kwietnia. Jak poinofmowali przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności na prośbę strony rządowej ogłoszono przerwę w rozmowach. Rozmowy mają zostać wznowione w wtorek

Bliżej porozumienia w sprawie umowy dla górnictwa?

We wtorek (13 kwietnia) w trybie online odbędą się kolejne związkowo-rządowe rozmowy dotyczące umowy społecznej dla górnictwa. - Rozbieżności nie jest dużo i jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć porozumienie – uważa Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności. W ostatnich trzech tygodniach negocjacje dotyczące umowy społecznej odbywały się głównie

Związkowcy czekają na odpowiedź rządu. „Potem będziemy rozmawiać”

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi strona związkowa wysłała swoje stanowisko w sprawie propozycji rządowych dotyczących spornych zapisów w umowie społecznej. Teraz związkowcy znów czekają na odpowiedź rządu. - Jak ją dostaniemy, to będziemy dyskutować – zapowiada Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności. Przypomnijmy - podczas ostatniej rundy rozmów, która

Wzrosły zapasy węgla, więc strata jest mniejsza

W 2020 r. zakłady górnicze Taurona Wydobycie wyprodukowały 4,54 mln t węgla, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej. W istotny sposób zmniejszyła się również strata kopalń, choć jak argumentował wiceprezes ds. finansów Marek Wadowski najistotniejszy wpływ miało tutaj zwiększenie stanu zapasów. Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów zaznaczył, że miniony rok

W PGG i JSW łącznie ponad 80 nowych zakażeń

W czwartek, 1 kwietnia, w Polskiej Grupie Górniczej potwierdzono 46 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Nieco mniej – bo 40 infekcji – odnotowano w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W czwartek w PGG przybyło 46 nowych przypadków zakażeń, oprócz tego odnotowano też 28 przypadków wyzdrowień. Obecnie chorych na COVID-19 jest 303 pracowników PGG. Od początku pandemii w PGG

Strata kopalń duża, ale mniejsza niż rok wcześniej

Kopalnie należące do Grupy Tauron w minionym rok osiągnęły stratę operacyjną w wysokości 887 mln zł. To wynik lepszy niż w 2019 r., kiedy strata operacyjna zakładów Taurona Wydobycie sięgnęła prawie 1,4 mld zł. Do Grupy Tauron należą trzy kopalnie – Zakład Górniczy Janina w Libiążu, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie oraz Zakład Górniczy Brzeszcze. Jak wynika z

1600426656 blok 910 tauron

Tauron zaprezentował wyniki za ubiegły rok

W środę, 31 marca, Tauron Polska Energia opublikowała raport roczny za 2020 r. W minionym roku koncern energetyczno-wydobywczy poniósł stratę w wysokości 2,485 mld zł. Jak argumentują przedstawiciele spółki to głównie efekt odpisów z tytułu utraty wartości majątku w segmentach Wytwarzanie i Wydobycie. „Rok 2020 przejdzie do historii jako okres szczególny i trudny, zdominowany

Nawet złota nie opłacało się wydobywać

Sześćdziesiąt lat temu zakończyła działalność wydobywczą ostatnia w Polsce kopalnia rud arsenu. Jej usytuowanie w Górach Złotych, w Złotym Stoku przy ul. Złotej, nie pozostawia wątpliwości co do tego, co było ubocznym produktem przeróbki rud. Odzysk złota z wypałków poarsenowych do samego końca był opłacalny. Paradoks sytuacji polegał jednak na tym, że wydobycie arsenu