kopalnie

Lista artykułów

1613044764 pniowek dawid lach

Produkcja węgla ruszyła z kopyta

W środę (13 kwietnia) Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki produkcyjne za pierwszy kwartał br. W okresie od stycznia do końca marca zakłady JSW wyprodukowały 3,77 mln t węgla. To o prawie 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku (wtedy produkcja węgla wyniosła 3,4 mln t). W ostatnim roku produkcja węgla była piętą achillesową JSW. Jak wskazał

Miasto chce zachowania kopalnianych schronów przeciwlotniczych

W liczących ponad 54 tysiące mieszkańców Piekarach Śląskich znajduje się czterdzieści różnego rodzaju ukryć i schronów przeciwlotniczych. Trzy z nich znajdują się na terenie pokopalnianym. Miały one służyć pracownikom KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary. Czy wraz z likwidacją kopalni obiekty te podzielą jej los? - Na terenie Miasta Piekary Śląskie łącznie w schronach miejsca

Węgiel z PGG sprzedaje się jak ciepłe bułeczki

Minął niespełna miesiąc odkąd Polska Grupa Górnicza rozszerzyła ofertę sprzedaży węgla luzem dla klientów indywidualnych. Mimo że linie produkcyjne osiągnęły maksymalny poziom pracy, spółka obserwuje stale rosnący popyt na węgiel - poinformowała PGG w komunikacie w piątek, 8 kwietnia. Jak przypominają przedstawiciele PGG, program skierowany jest wyłącznie do klientów

W tych kopalniach PGG mają powstać nowoczesne instalacje

Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do budowy dwóch pierwszych instalacji do produkcji tzw. błękitnego węgla (blue coal). Instalacje mają powstać na terenie kopalni Chwałowice i Ziemowit. Jak zaznaczył Tomasz Rogala, prezes PGG, spółka przygotowała już feasibility study (studium wykonalności) dotyczące inwestycji. - Dokument będzie procedowany w ramach umowy społecznej. Kiedy

Chęć jest, teraz potrzeba decyzji i pieniędzy

W czwartek (7 kwietnia) odbył się Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. - Po stronie rządowej widać zrozumienie i chęć, aby zwiększyć wydobycie węgla. Natomiast, żeby tak się stało potrzeba konkretnych decyzji i pieniędzy – podsumował obrady Wacław Czerkawski, współprzewodniczący Zespołu. W obradach wzięli udział m.in. Piotr Pyzik, wiceminister

Kolejne rozmowy ze stroną rządową o górnictwie

W czwartek (7 kwietnia) odbędzie się spotkanie w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Posiedzenie będzie miał formę wideokonferencji. Strona związkowa otrzymała zaproszenie na obrady Zespołu Trójstronnego we wtorek (5 kwietnia) od wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa

Postawmy na rozwój własnego górnictwa – apeluje Bogusław Hutek

W felietonie „Presja ma sens” opublikowanym na portalu górniczej „Solidarności” lider związku, Bogusław Hutek porusza dwa tematy – kwestię górniczych wynagrodzeń oraz przyszłości kopalń w związku ze zmianą sytuacji geopolitycznej spowodowaną wojną w Ukrainie. - Rząd chce nałożyć embargo na ropę, gaz i węgiel z Rosji. To dobrze. Ale trzeba pamiętać, że takie

Zmienny rok, ale kopalnie odrabiają straty

Kopalnie należące do Grupy Tauron w minionym rok osiągnęły stratę operacyjną w wysokości 458 mln zł. To wynik znacznie lepszy niż w 2020 r., kiedy strata operacyjna zakładów Taurona Wydobycie była prawie dwa razy większa. Do Grupy Tauron należą trzy kopalnie – Zakład Górniczy Janina w Libiążu, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie oraz Zakład Górniczy Brzeszcze. W 2021