gospodarka

Lista artykułów

65 lat górniczej spółki. To historia tworzona przez ludzi

1 maja 2026 roku KGHM obchodziło 65-lecie działalności. To okazja, by przypomnieć drogę, jaką pokonał narodowy czempion. Od decyzji o budowie Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie po pozycję jednego z globalnych liderów produkcji miedzi i srebra. Z tej okazji na stronie internetowej KGHM została uruchomiona specjalna zakładka jubileuszowa, która stanie się skarbnicą wspomnień pracowników oraz opowieści o historii budowanej przez kolejne pokolenia.

Ceny gazu w Europie rosną kolejny dzień

Ceny gazu w Europie rosną kolejny dzień po ponownym zaostrzeniu sytuacji w konflikcie na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

1745591250 huta miedzi

Efekt Trumpa: słaby popyt i spadek zamówień to ponowne obniżenie produkcji

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w kwietniu wyniósł 48,8 pkt. wobec 48,7 pkt. przed miesiącem - podał S&P Global.

Huta Częstochowa zapowiedziała wejście w sektor energetyki jądrowej

Huta Częstochowa rozpoczęła procedury uzyskania certyfikatów NQA-1 oraz ISO 19443, co otworzy jej drogę do produkcji na rzecz energetyki jądrowej - poinformował prezes firmy.

Komisja przyjęła projekt ustawy, który ma uprościć inwestycje w energetykę jądrową

Komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w energetykę jądrową. Nowe przepisy mają m.in. usprawnić prace przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

JSW oszacowała stratę netto w 2025 r. w wysokości prawie 6,3 mld zł

6,255 mld zł szacunkowej straty netto zanotowała w 2025 r. grupa kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z opublikowanego we wtorek raportu. Ostateczne wyniki JSW za 2025 r. mają zostać opublikowane 30 kwietnia br.

Prof. Mielczarski: Bełchatów to większe wyzwanie niż Śląsk. Trzeba centralnego planu transformacji

Śląsk jest nie tylko górniczy, ale przede wszystkim silnie uprzemysłowiony. Ma rozwiniętą sieć innych zakładów pracy, doskonałą komunikację dzięki autostradom A1 i A4. Ludzie od lat dojeżdżają tam z różnych części regionu i nie stanowi to większego problemu - mówi prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki i transformacji energetycznej z Politechniki Łódzkiej, w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.

1750944919 tn kghm2

Zarząd górniczej spółki wnioskuje o wypłatę dywidendy w kwocie 300 mln zł z zysku

Zarząd KGHM Polska Miedź wnioskuje o wypłatę dywidendy z zysku za poprzedni rok w kwocie 300 mln zł, co daje 1,5 zł na akcję. Pozostałą kwotę z zysku, który wyniósł ponad 1,946 mln zł, zarząd miedziowej spółki chce przeznaczyć na kapitał zapasowy - poinformował w poniedziałek w komunikacie KGHM.