W związku z wynikami przeprowadzonych w 2024 r. kontroli oraz oględzin miejsc niebezpiecznych zdarzeń i wypadków, pracownicy inspekcyjno-techniczni urzędów górniczych, w oparciu o ustalenia stanu faktycznego, wstrzymali w 665 przypadkach w całości lub części ruch zakładu górniczego albo zakładu lub jego urządzeń, w tym w 453 przypadkach w kopalniach węgla kamiennego - wynika z raportu WUG.
W kopalniach węgla kamiennego najwięcej zatrzymań było spowodowanych nieprawidłowym stanem urządzeń energomechanicznych, których zatrzymano 276, w tym 205 urządzeń mechanicznych i 71 urządzeń elektrycznych. 36 decyzji o wstrzymaniu robót wynikało ze stwierdzonych nieprawidłowości w eksploatacji ścian, 78 drążenia chodników.
Przypomnijmy, że przy wykonywaniu nadzoru i kontroli organ nadzoru górniczego jest obowiązany nakazać usunięcie nieprawidłowości powstałych wskutek naruszenia przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego lub warunków określonych w planie ruchu zakładu górniczego, a w przypadku działalności prowadzonej na podstawie koncesji udzielonej przez starostę – warunków dotyczących ruchu zakładu górniczego, określonych w tej koncesji.
Jeśli stwierdzone zostanie bezpośrednie zagrożenie dla zakładu górniczego, jego pracowników, bezpieczeństwa powszechnego lub środowiska, organ nadzoru górniczego może w całości lub w części wstrzymać ruch tego zakładu lub jego urządzeń, określając warunki jego wznowienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.