W czwartek, 31 października, zarząd Południowego Koncernu Węglowego popisał umowę, której przedmiotem jest dostawa nowoczesnego kompleksu ścianowego ze sterowaniem elektrohydraulicznym dla Zakładu Górniczego Janina w Libiążu. Dostawa nowego kompleksu ścianowego planowana jest na przyszły rok – poinformowali przedstawiciele PKW.
Dostawa nowego kompleksu ścianowego zostanie zrealizowana przez konsorcjum firm, którego liderem jest Becker-Warkop, a w skład którego wchodzą także Grenevia, Hydrotech i Elgór-Hansen.
Umowa obejmuje dostawę następujących kluczowych elementów: nowoczesnego kombajnu ścianowego, który zapewni wydajne i bezpieczne wydobycie węgla; 175 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej o podziałce 1,75 m (kluczowych dla stabilizacji ściany wydobywczej, przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pracowników); przenośnika ścianowego i podścianowego, które umożliwią efektywne przemieszczanie wydobytego węgla; wyposażenia elektrycznego, które zapewni niezawodne zasilanie i sterowanie całym systemem.
Jak zaznaczają przedstawiciele PKW, realizacja umowy jest elementem starań, by Zakład Górniczy Janina utrzymał pozycję jednego z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych zakładów górniczych w kraju.
„Dzięki nowoczesnym technologiom i sprzętowi, dającemu m. in. możliwość kontroli i zmiany niektórych parametrów poszczególnych urządzeń kompleksu ścianowego przez osoby do tego uprawnione za pomocą systemu wizualizacji i kontroli pracy kompleksu ścianowego, kopalnia będzie mogła zwiększyć wydajność oraz poprawić warunki i bezpieczeństwo pracy załogi zatrudnionej w ścianie i jej rejonie. Dostawa nowego kompleksu ścianowego planowana jest na przyszły rok” – wskazują przedstawiciele węglowej spółki.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 r. był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 r. spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron.
Do PKW należą trzy zakłady górnicze: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Na koniec minionego roku zakłady PKW zatrudniały 6300 osób. W 2023 r. kopalnie spółki wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora