Ponad 13,2 mln zł przekroczyły w pierwszym półroczy br. podwyższone opłaty w związku ze stwierdzeniem przypadków nielegalnej eksploatacji - poinformował Wyższy Urząd Górniczy.
W tym okresie dyrektorzy OUG skierowali 69 zawiadomień do 98 stron o wszczęciu postępowań w tego typu sprawach. Wydano 34 decyzje ustalające opłaty podwyższone. Opłaty podwyższone ustala się w przypadku działalności wykonywanej bez wymaganej koncesji, a także bez zatwierdzonego czy też podlegającego zgłoszeniu projektu robót geologicznych. Ich wysokości znacznie przekraczają stawki opłat eksploatacyjnych wnoszonych przez przedsiębiorców działających zgodnie z prawem. Wpływy z tytułu opłat w 60 proc. stanowią dochód gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, a w 40 proc. dochód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Największy łączny wymiar opłat, w wysokości 11 688 319 zł, ustalił dyrektor OUG w Gdańsku. W pierwszej połowie roku do wszystkich urzędów górniczych wpłynęło 164 zawiadomień o działalności podlegającej opłacie.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Głównym zadaniem Urzędu oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Niech się zajmą nielegalnym przetrzymywaniem pracowników na szczygłowicach. Stoimy na zjazd godzinę, nie pozwalają nam odbić blachy, a wyjazd to samo... Kolejka i wyjazd o 12:50 na 6 godzin...