PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 czerwca 2020 23:00 Trybuna Górnicza : : autor: Aldona Minorczyk-Cichy 1,865 odsłon

Na kogo oddać głos? Przeanalizowaliśmy wypowiedzi ubiegających się o stanowisko Prezydenta RP z najwyższym poparciem

Urna wyborcza jest od 2016 roku wykonana z przezroczystego materiału
fot: Maciej Dorosiński

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędzie się I tura wyborów na urząd Prezydenta RP. Oprócz urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy o ten zaszczytny urząd stara się 10 kandydatów.

Wyniki najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski (przeprowadzonego 20 czerwca na próbie 1110 osób) dotyczącego I tury wyborów prezydenckich wskazują na następujące poparcie: Andrzej Duda – 41 proc., Rafał Trzaskowski – 27,1 proc., Szymon Hołownia – 8,9 proc. Władysław Kosiniak-Kamysz – 7,3 proc., Krzysztof Bosak – 5,6 proc., Robert Biedroń – 4,2 proc. Pozostali kandydaci – 1,2 proc. poparcia. „Trudno powiedzieć” – odpowiedziało 4,7 proc. ankietowanych. 63,7 proc. respondentów deklaruje udział w wyborach (55,4 proc. – zdecydowanie tak, 8,3 proc. – raczej tak). 34,5 proc. badanych nie chce zagłosować w wyborach prezydenckich.

Przeanalizowaliśmy wypowiedzi pierwszych czterech kandydatów: z konferencji prasowych, wywiadów, oświadczeń, programów wyborczych.

Wynika z nich, że co prawda z pewnymi różnicami, ale wszyscy popierają unijną politykę klimatyczną i mówią o walce ze smogiem, coraz mniejszym udziale węgla w miksie energetycznym. Podają daty odejścia od węgla. Obiecują ewolucję, nie rewolucję w górnictwie i chcą chronić miejsca pracy. Mówią też o naprawdę dużych pieniądzach na transformację. Rysują szanse pojawiające się przed regionem, wizje rozwoju. Odnoszą się także do hejtu, jaki spadł na Śląsk i górników z powodu ognisk zakażeń koronawirusem w kopalniach.

Trzeba przyznać, że gdyby politycy spełniali swoje obietnice, żyłoby się nam na Śląsku niemal jak w raju. W Polsce nie przeprowadzano badań na ten temat, wykonano je za to około 10 lat temu na Ukrainie. Jak się okazało, spełniana była tam co trzecia wyborcza deklaracja. Czy u nas politycy są bardziej słowni?

Przejrzeliśmy wypowiedzi czterech najwyżej notowanych w sondażach kandydatów na urząd Prezydenta RP. Sprawdziliśmy, co proponują w takich dziedzinach, jak: energetyka, górnictwo, OZE, polityka klimatyczna.

Mamy nadzieję, że prezentacja – nawet tak wyrywkowa – ich poglądów na sprawy ważne dla województwa śląskiego, mające wpływ na przyszłość regionu i jego mieszkańców, pomogą Państwu przy podjęciu decyzji podczas niedzielnego głosowania.

Kandydatów i ich wypowiedzi, z podaniem źródła, przedstawiamy według uzyskanego poparcia w sondażu przeprowadzonym 20 czerwca przez IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski. Zdjęcia kandydatów pochodzą z ich oficjalnych profili na Facebooku.

Andrzej Duda, obecny prezydent RP i kandydat Zjednoczonej Prawicy

„Polska ma dobrze zaplanowany miks energetyczny i będzie starała się zmniejszać udział energii pochodzącej z węgla oraz budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Będziemy dalej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi partnerami (...) wprowadzali konwencjonalną energię atomową” – 20 czerwca, oświadczenie prezydenta.

„(…) górnictwo węgla kamiennego, miedziowe i inne rodzaje górnictwa podziemnego mają w Polsce wielki etos i każdy zdaje sobie sprawę, że jest to praca niezwykle trudna i ryzykowna” – 5 czerwca w CSRG w Bytomiu.

„Przepraszam jako prezydent Rzeczpospolitej za tych wszystkich naszych rodaków, którzy zachowali się w tym czasie nieodpowiedzialnie czy wręcz podle. Strasznie jest to dla mnie przykre” – powiedział prezydent 25 maja w rozmowie na antenie Radia Katowice, odnosząc się do hejtu, jaki spada na górników i Śląsk z powodu zachorowań na Covid-19 wśród górników.

„W tych dniach wszyscy jesteśmy ze Śląska. Razem pokonamy pandemię! A tym, którzy o tym zapominają, przekazuję prosty komunikat – opamiętajcie się i swoją energię skierujcie na pozytywne działania! Trzymamy ze Śląskiem!” – 14 maja, Twitter.

„W dzisiejszych czasach równie ważne jak leczenie jest zapobieganie. Stąd program walki ze smogiem, który wspiera termomodernizację budynków jednorodzinnych, jak i wymianę źródeł ciepła. Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki” – program kandydata.

„Rząd ma w planach wybudowanie elektrowni jądrowej, co mogłoby się odbić na kopalniach, które znajdują się na Śląsku. Proces ten nie będzie natychmiastowy, więc pracownicy pobliskich kopalń nie powinni się obawiać o swoje miejsca pracy” – 29 lutego, Wodzisław Śląski.

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej

„(…) sytuacja w sektorze wydobywczym już przed pandemią była trudna. Obecnie branża stoi przed koniecznością radykalnej restrukturyzacji w warunkach unijnego zakazu udzielania pomocy publicznej oraz braku możliwości dalszego angażowania kapitału spółek Skarbu Państwa. Wymusi to racjonalizację ekonomiczną i zmieni podejście do węgla jako rezerwy strategicznej. Niedopuszczalne jest zastępowanie polskiego węgla węglem z importu, szczególnie z Rosji” – 15 czerwca, rozmowa na biznesalert.pl.

„Będę chciał zacząć kadencję od złożenia wniosku ws. szybkiego odejścia od węgla dla wszystkich nowych instalacji, a dla istniejących w kolejnych etapach (do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2040 r. – w całej energetyce, do 2050 r. – neutralność klimatyczna całej gospodarki). Dopuszczę (...) ustanowienie Strategicznej Rezerwy Mocy dla elektrowni węglowych, które będą musiały być utrzymywane w dyspozycji z uwagi na bezpieczeństwo energetyczne kraju” – 15 czerwca, rozmowa na biznesalert.pl.

„Śląsk ma olbrzymią szansę przed sobą, jeżeli będziemy mówili o tym jasno (...) i szczerze, a nie, jeżeli rząd PiS-u będzie bez przerwy wprowadzał wszystkich w błąd i jasno pokazywał, że nie radzi sobie z sytuacją – ani epidemiczną, ani, niestety, nie radzi sobie z polskim górnictwem” – 13 czerwca, konferencja w Rybniku przed kopalnią Chwałowice.

„Powołam Radę Klimatyczną przy Prezydencie RP. Będę dbał również o to, żeby te zielone inwestycje weszły do każdego z miast i miasteczek” – 18 czerwca na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu. Zapowiedział tam przekazanie 10 tys. zł rodzinom, które zdecydują się na wymianę pieca węglowego, ocieplenie budynku czy zainstalowanie baterii słonecznych.

Szymon Hołownia, kandydat niezależny

 

„W 2050 r. polska gospodarka może być w trzech czwartych oparta na OZE. Nic się (…) nie da zrobić jutro, ale trzeba zacząć tę drogę – i trzeba zacząć ją robić odpowiedzialnie teraz, a nie robić z tego polityczny pasztet, którym będziemy się przerzucać przed każdymi wyborami” – 18 lutego, Katowice.

„W swojej wizji proponuję bardzo odległą perspektywę – pokazuję, co możemy zrobić do 2050 r., kiedy powinniśmy mieć już gospodarkę, która będzie opierała się głównie na odnawialnych źródłach energii (…). Ale to oznacza, że trzeba zabezpieczyć górników, przemysł wydobywczy, przemysł ciężki, który około wydobycia działa, w takie osłony, które pomogłyby im przejść do nowej rzeczywistości” – 18 lutego, Katowice.

„Ze strony prezydenta niezbędne będzie zapewnienie wsparcia rządowi w dialogu z górnikami i wsparcie go w procesie transformacji regionów górniczych. Będę wspierał inicjatywy realizujące cele klimatyczne. Zastosuję jednak »zielone weto« dla każdej propozycji, która ten cel będzie ignorować i oddalać nas od osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050” – 31 marca, wypowiedź dla biznesalert.pl.

„Musimy sobie zdawać sprawę z tego, co oznacza neutralność klimatyczna dla węgla i ludzi pracujących z węglem. Chcę być prezydentem różnych Polaków i dlatego zamierzam zaangażować się w konsultacje z górnikami dotyczące ścieżki odejścia od węgla. Od polityków należy wymagać uczciwości w tej kwestii” – 31 marca, wypowiedź dla biznesalert.pl.

„Odejdźmy od energetyki węglowej. Musimy chronić górników gwarantując im bezpieczne warunki tej zmiany, ale nie kopalnie. Te powinny zostać zamknięte do 2050 r.” – program wyborczy.

Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Koalicji Polskiej

„W 2030 r. połowa wytwarzanej w Polsce energii powinna pochodzić z OZE. Niektórzy mówią, że da się wygasić kopalnie i zlikwidować wydobycie węgla do roku 2035. Ja się z nimi nie zgadzam, bo będąc za zieloną energią, stawiając na OZE, zdaję sobie sprawę, że jeszcze przez wiele lat będziemy korzystać z węgla. Konieczne jest także embargo na węgiel rosyjski. (...) Na zwałach leżą miliony ton węgla dzisiaj, tu, na Śląsku. Wykorzystajmy ten węgiel, który został już wydobyty, a nie sprowadzajmy węgla z Rosji” – 21 stycznia, Częstochowa.

„(…) w 2035 r. Polska w 100 proc. zrezygnuje z węgla? To jest po prostu niemożliwe. Jednak z czasem coraz mniej osób będzie zatrudnionych w górnictwie, a do 2025 r. planowane jest zamknięcie kilkunastu kopalń. Nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale Śląsk musi stać się zielonym centrum energetycznym” – 26 maja, kulturaliberalna.pl.

„Jak byłem dzieckiem, pierwszy raz usłyszałem o planach budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Potem, kiedy podrosłem, pamiętam, jak powoływano kolejne spółki, które miały zbudować reaktor. Czas pokazał, że dużej elektrowni jądrowej w Polsce nie będzie. (...) nie warto przeznaczać ogromnych środków na budowę takiej instalacji, zwłaszcza że trwają zaawansowane prace nad technologią, która pozwala na funkcjonowanie mniejszych reaktorów. Popieram to rozwiązanie, bo w założeniu ma być tańsze, bezpieczniejsze i bardziej efektywne” – 26 maja, kulturaliberalna.pl.

„Dziś cała Polska musi wesprzeć woj. śląskie, nie ma przyzwolenia na hejt wobec górników i mieszkańców woj. śląskiego” – 17 maja, Katowice. 

 

Warto wiedzieć 

 

 

 

 

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (1) pokaż wszystkie
  • emil kryka 26 czerwca 2020 08:15:17
    Profile Avatar

    Po co nam kopalnie jak w Lidlu mamy niemiecki brykiet .

  • UYWWH
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Złe wiadomości z kopalń
20 kwietnia 2024
32,144 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]