- Dzięki zaangażowaniu wszystkich działów oraz wyrozumiałości, odpowiedzialności i cierpliwości załogi udało się wypracować dobre praktyki, dzięki którym walczymy z zagrożeniem koronawirusem w całej kopalni - mówi TOMASZ TKOCZ, naczelny inżynier ruchu Chwałowice kopalni ROW.
Jakie działania postanowiło przeprowadzić kierownictwo ruchu Chwałowice wobec zagrożenia koronawirusem?
Działania związane z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 zostały podjęte przez kierownictwo kopalni ROW od razu, gdy tylko zagrożenie przekroczyło granice naszego kraju. Dyrektor kopalni przedstawił zarządzenie prezesa zarządu PGG i wspólnie z dyrektorami ds. pracy i naczelnymi inżynierami ustalił zadania oraz zasady postępowania w związku z zagrożeniem koronawirusem, wydając w tej sprawie polecenie służbowe.
Pierwszym podjętym działaniem było powołanie sztabu ds. zagrożenia koronawirusem i powołanie koordynatora odpowiedzialnego za nadzór nad realizacją poleceń służbowych i bieżącego monitorowania sytuacji w całej kopalni ROW. Następnie powołanie zespołów na każdym ruchu, w skład których weszli przedstawiciele działów BHP oraz zakładowi społeczni inspektorzy pracy. Miało to na celu ujednolicenie działań w poszczególnych ruchach i wypracowanie dobrych praktyk, które pomogą zminimalizować zagrożenie koronawirusem. Pierwszym wprowadzonym działaniem było uświadomienie pracownikom konieczności zmiany zachowań w związku z zaistniałym zagrożeniem koronawirusem, w tym m.in. zmiana sposobu witania się. W dalszej części dla ochrony pracowników była wprowadzona weryfikacja temperatury ciała na wejściu na teren ruchu. Warto zaznaczyć, że dzięki współpracy z kopalnianą stacją ratownictwa górniczego udało się wprowadzić pomiar temperatury za pomocą kamery termowizyjnej. Miało to kluczowe znaczenie, gdyż przyśpieszyło procedurę i wyeliminowało skupiska załogi przed wejściem głównym na teren zakładu górniczego. Wyznaczono też i wyposażono pomieszczenia do izolowania pracowników z podejrzeniem koronawirusa. W głównych ciągach komunikacyjnych załogi, przy wejściu na teren zakładu, łaźni i nadszybiu, w zakładach przeróbczych i w budynkach administracji, rozpoczęto instalowanie dozowników do dezynfekcji rąk.
Kolejnym podjętym krokiem było zabezpieczenie pracowników podczas zjazdu i transportu do miejsc pracy. Wprowadzono obowiązkowe zakładanie półmasek dla ochrony części twarzowej pracowników. Kierownictwo kopalni, mając na względzie jak najlepszą ochronę pracownika, wspólnie z powołanymi zespołami określa kolejne zadania, które zamierza wprowadzić w kolejnych dniach. Warto zaznaczyć, że dzięki zaangażowaniu wszystkich działów oraz wyrozumiałości, odpowiedzialności i cierpliwości załogi udało się wypracować dobre praktyki, dzięki którym walczymy z zagrożeniem koronawirusem w całej kopalni.
Czy kopalnia dysponuje niezbędnymi środkami ochrony, takimi jak maski i płyny?
Od pierwszych chwil, gdy tylko dowiedzieliśmy się o realnym zagrożeniu koronawirusem w Polsce, kierownictwo kopalni podjęło działania celem jak najlepszego zabezpieczenia załogi. Zabezpieczono dostawy półmasek, okularów oraz rękawic ochronnych, jak również dodatkowo zakupiono dozowniki wraz z płynem antybakteryjnym, kremy antybakteryjne oraz urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2. Wciąż poszukujemy najlepszych rozwiązań zmierzających do zabezpieczenia załogi.
Jak przedstawia się sytuacja firm zewnętrznych, czy są podjęte jakieś działania wobec ich pracowników?
Firmy zewnętrzne pracujące w kopalni ROW objęte są tymi samymi rygorami, co pracująca załoga kopalni. Kierownicy punktów pracy na bieżąco są informowani i zapoznawani z wprowadzanymi rozwiązaniami przez osoby nadzoru nad firmami z kopalni.
Czy pracownicy, którym skończyły się badania okresowe, mogą podejmować pracę wobec trudności w dostępie do lekarzy?
Kierownictwo kopalni, mając na względzie najwyższe dobro i działając w oparciu o przepisy prawa, zatrudnia pracowników zgodnie z zapisami Kodeksu pracy i wytycznymi Głównego Inspektora Pracy. W związku z zaistniałą sytuacją zaproponował on rozwiązania w zakresie obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zrealizował zalecenia ministerstwa zdrowia i błyszczy żal i nic wiecej
Pycha idzie przed upadkiem
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.