W ciągu osiemnastu lat restrukturyzacja zatrudnienia realizowana przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń objęła łącznie 10 326 pracowników - osoby te skorzystały z odpraw, urlopów górniczych i innych instrumentów osłonowych. Od 2015 r. to właśnie SRK odgrywa kluczową rolę w restrukturyzacji zatrudnienia w branży górniczej.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń powstała w 2000 r. W tym samym roku przejęła wraz z pracownikami pierwsze cztery zlikwidowane kopalnie: Jan-Kanty, Porąbkę-Klimontów, Saturn i Sosnowiec. W wyniku tego całkowite zatrudnienie w SRK wyniosło 1112 osób.
Jak podkreśla Jarosław Kwieciński, dyrektor Biura Kadr i Organizacji w SRK, restrukturyzację górnictwa, a co za tym idzie restrukturyzację zatrudnienia w branży regulowały dotychczas trzy ustawy: ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 oraz ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015.
- Wszystkie te ustawy dawały podstawy, żeby restrukturyzację zatrudnienia prowadzili sami przedsiębiorcy górnicy. To właściwie na nich spoczywała główna rola w tym procesie. W te działania od 2000 r. włączyła się SRK – podkreśla dyr. Kwieciński.
Instrumenty osłonowe
W tamtym okresie pierwszym instrumentem osłonowym dla pracowników odchodzących z branży był Górniczy Pakiet Socjalny. Instrumentami osłonowymi w GPS były urlopy górnicze oraz tzw. instrumenty aktywizująco-adaptacyjne, czyli zasiłki socjalne, jednorazowe bezpłatne szkolenia, odprawy pieniężne, pożyczki i bezpłatna pomoc doraźna. Źródłem finansowania wszystkich tych instrumentów była dotacja budżetowa, środki z funduszu PHARE oraz środki własne.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zwyczajowo to jest tak, czynne kopalnie zamykają żeby przejęła ja SRK wydoją co można rozkradną sprzedają za bezcen ludzi na wcześniejsze urlopy przedemerytalne, reszta załogi alokacja na inne zakłady, kadra zostaje w SRK i razem z emeryta i trzepią kasiorę aż zarżną i zlikwiduj ą
Gdzie są te urlopy górnicze ! Kogo wy za wariata robicie zgarneliście z uni miliardy a na urlooy poszło pare osób
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
'Restrukturyzacja' to brzmi sympatyczniej niż ZAMYKANIE / LIKWIDACJA. Kilka drobnych uwag do tego procesu w RF. Niemiec, który po ok 60 latach i szacowanych ok 150 Miliardach został w Grudniu 2018 zakończony 'restrukturyzacją' tzn. zamknięciem ostatniej KWK RF. Niemiec. Nigdy nie było firmy, która z Zarządem, RN etc. zajmowała się tym zagadnieniem (tzn. bez powielania pozycji i zbędnych kosztów). Ten proces odbywał się wyłącznie w ramach koncernu RAG...przez sukcesywne łączenie Spółek Górniczych i stosowne zmiany w koncernie z wykorzystaniem wszystkich potencjałów zatrudnienia, techniki i organizacji wraz z możliwością planowanie tego co nazywa się 'wiecznymi zobowiązaniami' np. pompowania wody...