Kopalniany zastęp ratowników ruchu Zofiówka w Jastrzębskiej Spółce Węglowej przeprowadził w piątek, 31 sierpnia, ćwiczenia na torze przeszkód, w których przetestowano aparaty regeneracyjne W-70M produkcji Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser w Tarnowskich Górach.
- Test przeprowadzono pod nadzorem naukowym zespołu pracowników Katedry Eksploatacji Złóż Politechniki Ślaskiej w Gliwicach. Badanie wykonano na prośbę kierownictwa tarnogórskiej fabryki - informuje portal netTG.pl Jolanta Talarczyk, rzezcznik FSRiLG Fazer SA.
Innowacja w systemie chłodzenia - dodano kasetę z żelem
- Przy produkcji sprzętu do ratowania życia ludzkiego obowiązuje u nas reguła: wierz, ale ciągle sprawdzaj. Aparat regeneracyjny W-70M jest przeznaczony dla zastępów ratownictwa górniczego. Mamy go w ofercie produkcyjnej od roku. Posiada certyfikat Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Przeszedł testy w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz w dwóch innych kopalniach w warunkach zbliżonych do prawdziwej akcji ratowniczej. Zabiegaliśmy o kolejne jego sprawdzenie przez potencjalnych użytkowników oraz ich uwagi, ponieważ zmieniliśmy układ chłodzenia w tych aparatach. Zastosowaliśmy kasetę z żelem chłodzącym, którą łatwo wymienić podczas akcji ratowniczej. Dzięki temu zwiększa się komfort użytkowania przez cały czterogodzinny czas pracy ratownika z użyciem W-70M. Unowocześniony system chłodzenia ma certyfikat, ale chcieliśmy poznać opinie ratowników, czy ta innowacja spełnia ich oczekiwania lepiej niż rozwiązanie stosowane w prototypowej serii produkcyjnej – wyjaśnia Jacek Świątek, prezes – dyrektor generalny FSRiLG Faser SA.
Faser zabiega o testowanie sprzętu w kopalniach
Prace projektowe dotyczące aparatu regeneracyjnego W-70M dla ratowników górniczych prowadzono w tarnogórskiej fabryce od 2012 r. Uzyskany w ubiegłym roku certyfikat Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego jest przepustką do produkcji i obrotu rynkowego tego wyrobu.
Niezależnie od uzyskiwanych przez fabrykę certyfikatów, co roku uprawnione do tego jednostki badawcze prowadzają audyty wszystkich stanowisk produkcyjnych i laboratoryjnych. Jakość sprzętu musi być powtarzalna, czyli zachowana we wszystkich seriach produkcji. Dlatego kierownictwo Faser SA zabiega o testowanie aparatów w kopalniach w warunkach zbliżonych do sytuacji, w których ten sprzęt ma mieć zastosowanie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.