Na starych fundamentach KWK Dębieńsko powstaje powoli nowa kopalnia NWR Karbonia. Stare oblicze budynków oraz terenu jest konsekwentnie odbudowywane, planowana jest także nowoczesna infrastruktura, konieczna do rozpoczęcia wydobycia węgla już w roku 2017, która już wkrótce zacznie dominować na terenach Dębieńska.
Budowa kopalni to potężne wyzwanie logistyczno-organizacyjne. Liczba toczących się jednocześnie procesów, od tych najważniejszych - technicznych - po nie mniej ważne - administracyjne - jest ogromna. Zarząd NWR Karbonia pozytywnie ocenia współpracę z lokalnymi, okręgowymi i wojewódzkimi władzami. Procedury administracyjne mają znaczący wpływ na właściwy przebieg prac oraz terminowe rozpoczęcie kolejnych etapów działań. Przetargi i negocjacje dotyczące przejęcia gruntów oraz infrastruktury zmierzają już ku końcowi. Harmonogram prac oraz ich finansowanie postępują zgodne z założeniami, które przyjął zarząd.
Koszt inwestycji budowy kopalni NWR Karbonia jest szacowany na około 350-400 mln euro. Przyjmuje się, że połowę tej kwoty będą stanowić prace wyburzeniowe, modernizacyjne i budowlane. Zarząd zamierza zatrudnić przy budowie kopalni wiele lokalnych firm. Skorzystają na pewno firmy wyburzeniowe, budowlane, elektryczne, górnicze i wodno-kanalizacyjne z gminy i okolic. Również lokalne władze oraz urzędy wspierają budowę kopalni, w której docelowo ma znaleźć zatrudnienie ok. 2-2,5 tys. pracowników.
Dwa szyby
Rezerwy węgla koksującego szacuje się na ok. 190 mln t. Obecnie spółka ubiega się o zmianę koncesji, przyznanej w czerwcu 2008 r. na pięćdziesiąt lat. Istniejąca koncesja pozwala na wydobycie węgla do głębokości 1400 m pod ziemią. W procesie projektowania kopalni zdecydowano się na wybudowanie dwóch szybów, połączonych pod ziemią, i wydobywanie węgla poniżej stropu pokładu 401/1. Nie udało się jednak sięgnąć do wiązki pokładów zalegających nieco powyżej pokładu 401/1, które pozostałyby niewybrane w ramach obecnej koncesji. W związku z tym przygotowano wniosek o zmianę do koncesji z 2008 r., która uwzględniałaby te dodatkowe pokłady.
W czasie czterech najbliższych lat mają zostać zbudowane nowe upadowe, aby można było rozpocząć wydobycie. Rozpoczęcie wykopu pod pierwszą z upadowych ma nastąpić w grudniu tego roku, czyli w już po obchodach dnia św. Barbary. Obecnie NWR Karbonia kończy przebudowę budynku cechowni, w której odbędą się tegoroczne obchody dnia patronki górników. Trwają również intensywne prace remontowe kolejnego budynku na terenie kopalni.
Razem z gminą
Zarząd podkreśla, że czuje się częścią gminy i chce również działać na jej korzyść, prowadzi zatem intensywne działania w zakresie wpierania lokalnych inicjatyw charytatywnych oraz społecznych. Planuje na stałe wspierać lokalne inicjatywy oraz akcje charytatywne. Spółka uruchomiła system pomocy dla mieszkańców zagrożonych terenów, polegający na tym, że wszyscy, którzy chcą
się na nich budować i wiedzą, że mogą zostać dotknięci skutkami działalności kopalni, mają prawo do ubiegania się w spółce o rekompensaty na wzmocnienie fundamentów w związku ze spodziewanymi deformacjami gruntów.
Otwarcie kopalni oznacza ogromny zastrzyk finansowy dla gminy i pracę dla około 2,5 tysiąca ludzi. Nie zapominajmy, że w gminie Czerwionka-Leszczyny, która w swoim czasie żyła jedynie z górnictwa węgla kamiennego, bezrobocie w grupie wiekowej od 18 do 27 lat sięga 25 procent, a rzeczywiste bezrobocie wynosi zdecydowanie ponad 30 procent, a więc jest niezmiernie wysokie. Podsumowując, należy stwierdzić, iż dostajemy około pięćdziesięciu, sześćdziesięciu podań o pracę dziennie oraz mnóstwo rozmaitych zapytań - wyjaśnia Jerzy Wacław Klinowski, wiceprezes i dyrektor wykonawczy NWR Karbonia.
Zdaniem wiceprezesa
NWR Karbonia - podkreśla wiceprezes Klinowski - jest spółką otwartą na dyskusję z okolicznymi mieszkańcami.
- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek problemy związane z brakiem informacji bądź chce zadać trudne pytania dotyczące przyszłości kopalni, to zapraszam do naszej siedziby. Od czasu do czasu organizujemy spotkania z mieszkańcami poszczególnych dzielnic i miejscowości, podczas których można pytać o wszystko, co dotyczy przyszłego zakładu...
NWR Karbonia wsparła otwarcie od września tego roku, czyli od nowego roku szkolnego, dwóch klas o profilu górniczym w technikum i szkole zawodowej, które należą do Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Szkoła dostała od spółki pieniądze na pracownię elektrotechniczną, ale także gwarancję, co jest jednym z warunków otwarcia klas górniczych, że uczniowie będą mogli odbywać praktyki w naszej kopalni. Dodatkowo zamierza uruchomić system stypendialny dla uczniów klas górniczych za postępy w nauce.
NWR Karbonia także wspiera lokalne inicjatywy: harcerskie, osiedlowe i tym podobne, współfinansowanie albumów pamiątkowych na rocznicę powstania szkoły, różne imprezy sportowe, turnieje szachowe dla młodzieży i starszych, sponsoruje loterie fantowe I miejscowy chór kościelny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.